Hakan Ateş Turizm Kongresi’nde Konuşma Yaptı

Hakan Ateş Turizm Kongresi'nde Konuşma Yaptı
Hakan Ateş Turizm Kongresi'nde Konuşma Yaptı

Finans Gündem’de yer alan habere göre, Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşma yapan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Türkiye şampiyonlardan biri. GSYH’sinin yüzde 14’ü kadar mali destek ile gelişmekte olan ülkelerin üzerinde kaynak ayırdı.” dedi. Ateş, pandemiyi belirterek, “Hem Türkiye hem de kürenin genelinde finans sektörü ve bankacılık güçlü sermayeleri sayesinde sisteme destek olabiliyor ve alınan tedbirler ayakta kalmamızı sağlıyor.” dedi.

Antalya’da dijital olarak düzenlenen 10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Denizbank ana sponsorluğunda Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından gerçekleştirildi. Kongrede, “Ekonomik Gelişmeler” üzerine sunum yapan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, destek oldukları için gururlu olduklarının altını çizdi. Konuşmasında, pandemi nedeni ile büyüme beklentilerinin olumsuz etkilendiğini vurgulayan genel müdür, sosyal kısıtlamaların şirketler ve bireyler için gelir kaybı yaşattığını belirtti.

Türkiye ise Şampiyonlardan Biri

Hakan Ateş, “Türkiye ise şampiyonlardan biri diyebiliriz. GSYH’sinin yüzde 14’ü kadar mali destek ile gelişmekte olan ülkelerin üzerinde kaynak ayırdı. Ama bunu ağırlıklı bütçe dışı kaynaklarla KGF destekli kredi büyümesi olarak gördük. Türkiyemiz yüzde 9,9 küçülme ile yer aldı. Türkiye’deki bütçe dışı destek politikaları daha ağırlıklı uygulandı. Kredi genişlemesi son bir yılda yüzde 39’a ulaştı. 2008’de küresel krizin, kaynağı olan finans sektörü ve bankacılık bu sefer çözümün parçası oldu.

Hem Türkiye hem de kürenin genelinde Finans sektörü ve bankacılık güçlü sermayeleri sayesinde sisteme destek olabiliyor ve alınan tedbirler ayakta kalmamızı sağlıyor. Önümüzdeki dönemde pandeminin uzamasıyla gelir artışlarının zayıf olmasının sorun teşkil edeceğini ve sorunlu kredilerin artışında etkili olacağını öngörmemek elde değil.” dedi.  Bütçeden daha az harcama yapılmasını desteklediğini belirten Ateş, GSMH’nin gelişmiş ülkelerde yüzde 125 olduğunu, Türkiye’de ise yüzde 41 olduğunu belirtti.

Ateş, “Bu ekonomiyi destekledi. Hatta bu çeyrekteki büyüme beklentisi yüzde 5’lere yakın olacak ama hizmet sektörü dünyadakine benzer şekilde ağır hasar aldı. Ülkemiz de bunun dışında kalamadı. Çok ciddi bir altın ithalatı yapmak zorunda kaldık. Sene sonu için GSMH’nin yüzde 5’ine çıkabilir cari açığımız. Bu Türkiye ekonomisi büyüklüğü için baş edilemez bir konu değil ama eğer ki altın ithalatımız normal seyrinde olsaydı cari açığımız 34 milyar dolar değil 24 milyar dolar olacaktı. Turizm gelirimiz eğer normal seyrini korusaydı artı 4 milyar dolar cari açıkla kapatacaktık. Hele ki beklediğimiz turizm gelirini yakalasaydık 14-15 milyar dolar cari fazla ile yılı kapatma şansına sahip olacaktık.” yorumlarında bulundu.

Turizm Sektörü 2-3 Yıla Toparalanacak

Dünya geneline bakıldığında 700 milyon civarında turist azaldığını ve bunun gelir kaybı olduğunu belirtti. Toparlanmasının da 2 veya 3 yıla ulaşacağını öngördü. Ateş, “Türkiye, seyahat alışkanlıklarına uyum sağlama konusunda çok büyük başarı elde etti. Dünyadaki trendler doğa turizminin daha fazla tercih edilmesine yol açtı. Türkiyemiz bu iş için biçilmiş kaftan, gelecek yıla umutlarımızı bu şekilde taşıyoruz.

Kültür, deniz, güneş, inanç turizminde Türkiye daha da öne çıkacak. Sadece büyük firmalara değil, KOBİ sınıfına giren küçük otellere, restoranlara, işletmecilere ve sektörün tedarikçilerine de destek oluyoruz. Tur operatörleri ve acentalardan otellere, otellerden tedarikçilere çift yönlü olarak hizmet ediyoruz. Ülkemize döviz geliri yaratan turizm firmaları için, düşük maliyetli Exim kredilerine aracılık ediyoruz. KGF’nin 5,8 milyar TL turizm sektörüne sağladığı desteğinde DenizBank yüzde 21 pay aldı. Pandemi sürecinde 6 milyar TL turizm kredimizi yapılandırdık.

Şehir içi ve şehirler arası turizm taşımacılığı, kıyı-liman-marine işletmeciliği, gıda tedariki, lojistik hizmet vb. sektörlerine 670 milyon dolar, İstanbul 3.havalimanı, TAV Bodrum ve İzmir Havalimanı, Ankara Hızlı Tren Garı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Antalya ve Gazipaşa Havalimanları gibi stratejik projelere 2 milyar dolar doğrudan DenizBank katkısı var.

KKTC’ye 650 Milyon Dolarlık Finansman Destek

KKTC’ye 650 milyon dolarlık finansman ile desteğimiz oldu. KKTC’de 5 yıldızlı otellerin toplam yatak kapasitesinin yüzde 67’sinde DenizBank kredisi olduğunu ifade etmem gerekiyor. Konaklama vergisinin ertelenmesinden sektör adına müteşekkiriz. KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmişti, umudumuz 2021’de de bunun sürdürülmesi. 2020’de ödenmesi gereken tahsis, üst hakkı, ecrimisil gibi kamu ödemelerinin 2021’e ertelendiğini biliyoruz. Bunun bir miktar daha uzatılması önem taşıyor. Tur operatörlerine geçmiş dönemde yapılan uçak / koltuk başına yakıt desteği gibi teşvik edici önlemlerin yararlı olacağı kanaatindeyiz. Eximbank nezdinde 3 yıl vadeli işletme kredilerinin 5 yıla ve mümkünse uzun vadelere çıkarılması…” dedi.

Hakan Ateş, Türkiye’nin turizm milli varlığına sahip çıkması gerektiğinin altını çizerek, “Biz kredi imkanlarımız ile destekleme gayreti içerisindeyiz. Değerleme yapan şirketlerle ben de şahsen görüştüm. Hakikaten işini bilen eksper değerlendirmecileri koyun ki turizm değerlerimizin parasal karşılığı da çıksın. Biz bankalar olarak teminat sıkıntısına düşmeyelim. Destek ihtiyacı olduğunda turizmcilere desteği rahatlıkla verelim. Eksper değerinin 22 otel satışına şahit oldum. Bunların tamamı bizim dolaylı aracılık ettiğimiz ve satıcının rızasıyla. 22 otelin ortalama ekspertiz ve satış değeri farkı 2 katından fazla. Bunun dikkate alınmasını diliyorum.” cümleleri kurdu.

“Konuşmamda bahsettiğim V çıkışının çok daha sivrisini pandemi sakinledikten sonra hizmetler sektöründe özellikle turizmde yaşacağız. Dünyada yoğun para akışı oldu. Biz kendi payımıza düşeni alamadık, tersine bizden para çıktı. Bunu tersine çevireceğimiz gün yakındır. Risk faktörlerinin azalacağını görüyoruz. Sayın Ağbal fiyat istikrarına ne kadar vurgu yapılacağını açık bir dille ifade etti, Sayın Cumhurbaşkanımız da onu destekleyen konuşmasını yaptı. Bu da şu demek, enflasyon belasını ülkemiz de yenecek.

Faizler çok süratle gerileyecek ve bize yurt dışından sermaye girişi oluşacak. Yurt içinde dövize rağbet görüyorduk ancak bu hafta ilk defa satışlar geldi. Türk halkı faizli hesaplara doğru çevirmeye başladı. Eskiden olduğu gibi Türk lirası mevduatının toplam mevduat içerisinde payını yüzde 50’nin üzerinde çıkaracağını göreceğiz. Altın ithalatında düşme, ihracatımızda yükselme, toplam ithalatta gerileme var. Turizm gelirlerimiz de böyle bir duruma rağmen iyi. Bunlar bizim potansiyelimizi gösteriyor. İleriye doğru umutla bakmamak için hiçbir neden yok. 2021’den umutluyum, 2022’de de turizmin uçacağı bir yıl olacağını bekliyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.