a

HSBC Hayatta Kalmak İçin 35 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

HSBC Hayatta Kalmak İçin 35 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak
0

BEĞENDİM

Kriz dönemi içerisinde herhangi bir şekilde personellerini işten çıkarmama sözü veren HSBC, hayatta kalabilmek için 35 bin adet çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Koronavirüs salgını nedeniyle rafa kaldırılan personel çıkarımlarını yeniden masaya yatıran banka, Bloomberg tarafından yapılan habere göre 35 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Bankanın CEO’su olan Noel Quinn, dünya çapında 235 bin personele gönderilen notta tüm dışarıdan işe alımları askıya almaya devam edeceklerini ifade etti. Quinn’in notunda “İşten çıkarmaları süresiz olarak durduramadık – bu olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı meselesi” cümlesi yer aldı. Banka sözcüsü de notun içeriğini doğruladı.

HSBC Mart Ayına Ertelemişti

İlk etapta maliyetleri düşürmeyi amaçlayan banka, yeniden yapılandırma kapsamında daha kapsamlı bir plan içerisine girdiğini belirtti. Mart ayına ertelenen işten çıkarmalar böylelikle yeniden gündeme geldi. Koronavirüs salgınında olağanüstü koşulların bulunması nedeniyle personelleri işten çıkarmak doğru bulunmamıştı.

HSBC’nin kar oranının düşmesi ve ekonomik tahminler açısından zorlu bir zamandan geçiyor olması, bu yapılandırma programının yeniden devreye alınmasına neden oldu. Yılın ikinci yarısında üst düzey yöneticilerden maliyetlerinin azaltılması da istendi. Quinn bu alanda kapsamlı bir maliyet araştırması yapacağını dile getirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.