İş Bankası Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni İmzaladı

İş Bankası Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni İmzaladı
İş Bankası Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni İmzaladı

Türkiye İş Bankası, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI–United Nations Environment Programme Finance Initiative) tarafından hayata geçirilen Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ni bugün itibariyle imzaladı.

Konuya yönelik olarak açıklama İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’den geldi. Bali, “Sorumlu bankacılık yaklaşımımıza yeni bir boyut kazandırarak Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi’nin üyesi olmaktan ve Sorumlu Bankacılık İlkeleri’ne imza atmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sürdürülebilir Kalkınmaya ve Küresel İklim Hedeflerine Katkı Sağlandı

Banka tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, bankacılık sektörünün Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Paris İklim Anlaşması ile uyumlu hale getirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Sorumlu Bankacılık Prensipleri, sektörün sürdürülebilir bir geleceğe sahip olmasını sağlıyor. Sektör içerisindeki her kademeden ve her faaliyet alanından sürdürülebilirlik alanında geniş bir çerçeve sunuluyor.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bu imzayı atarak sürdürülebilir kalkınma ve küresel iklim hedeflerine yönelik yürütülecek çalışmalara katkı sağladıklarını ifade etti. Bunu da attıkları imza ile taahhüt ettiklerini belirtti.

“Her geçen yıl daha da ileriye taşıyoruz”

Bali’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Köklü kurumsal kültürümüze dayanan sorumlu bankacılık anlayışımızı, finansal büyüklüğümüzün ve tecrübemizin verdiği güvenle her geçen yıl daha da ileriye taşıyoruz. Bu çerçevede, 2012 yılından bu yana imzacısı olduğumuz Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin taahhütlerini yerine getiriyoruz. Yine 2012 yılından itibaren belirli kredilendirme süreçlerinde kullanmaya başladığımız Çevresel ve Sosyal Risk Değerlendirme Modeli aracılığıyla fizibilitesi uygun, toplumsal faydayı gözeten projelere finansman sağlayarak sürdürülebilir kalkınmayı destekliyoruz.”

“Sorumlu Bankacılık İlkeleri’ne imza atmaktan mutluluk duyuyoruz”

Düşük karbon ekonomisine geçişte bankacılık sektörüne düşen önemli rolün bilinciyle yenilenebilir enerji projelerine finansman desteğimizi artırıyor, bu alandaki ürün çeşitliliğimizi genişletiyoruz. Nitekim 2020 yılının haziran sonu itibarıyla yenilenebilir enerji projeleri, Bankamızın toplam enerji üretimi projeleri portföyünün yüzde 67’sini oluşturdu. Sorumlu bankacılık yaklaşımımıza yeni bir boyut kazandırarak Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi’nin üyesi olmaktan ve Sorumlu Bankacılık İlkeleri’ne imza atmaktan mutluluk duyuyoruz.”