a

Mülakat Sorusu: Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

Mülakat Sorusu: Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
0

BEĞENDİM

İş görüşmesi mülakatları adaylar tarafından heyecanla davet beklenen ve davet alındıktan sonra da oldukça stresli geçen süreçlerdir. Mülakatlarda sorulan sorular çeşitlilik göstermekle birlikte çoğu zaman şirketlerin sordukları sorular benzerlik göstermektedir. Sık sorulan mülakat soruları adaylar tarafından araştırılıp, sorulması olası sorulara ne şekilde cevap verileceğinin netleştirilmesi o görüşmenin daha verimli geçmesini sağlar.

İş Mülakatlarında Sorulan Sorular

En çok sorulan mülakat soruları arasında bulunan “Zayıf yönleriniz nelerdir?” mülakat sorusu iş görüşmesi yapan adaylar tarafından düşünerek cevaplanması gereken mülakat soruları arasındadır. İşe alım görüşmesi yapan şirket yetkileri aslında bu soru ile adayın kendini tanıyıp tanımadığını öğrenmek isterler. Bu sorunun esas amacı kişinin zayıf yönlerini öğrenmekten çok, bu yönlerini bilip bilmediği ve farkında olup olmadığının ölçülmesidir.

Aday, zayıf yönleri ile ilgili bir soruyla muhtemelen daha önce karşılaşmamış olduğundan bu soruya cevap vermekte tereddüt edebilir. Burada iş görüşmesi mülakatlarından önce, daha önce sorulan mülakat sorularının araştırılmış ve kendince cevaplanmış olması devreye girer ve önem taşır.

Zayıf Yönler Nasıl Bulunur?

Bu araştırmalardan sonra adayların soruyu kendi adlarına cevaplamaları gerekir. Yani mülakata girmeden önce bu soruyu araştıran bir aday eğer zayıf yönlerinin farkında değilse oturup düşünmeli ve hangi yönlerinin zayıf olduğunu düşündüğüne karar vermelidir. İş görüşmesi mülakatında bu soruyu cevaplarken bunun bir zayıflık olduğunu düşünmeden cevap vermelidir. Şirket yetkilileri bu gibi bir mülakat sorusuna cevap veren adayı kendiyle barışık, kendini en iyi şekilde tanıyan ve ifade edebilen, cesaretli ve sezgileri güçlü kişiler olarak değerlendirirler.

Bu soruyu daha önce kendine sormamış, dolayısıyla cevabını bilmeyen kişiler geçmişte başlarından geçen küçük ve olumsuz olayları hatırlayarak, hangi durumların kendilerini rahatsız ettiğini bularak, insanların genel olarak hangi durumlar ile ilgili eleştirdiğini düşünerek bu sorunun cevabına ulaşabilir.

Ancak en doğrusu mülakatlara katılmadan önce soruları araştırmak ve kendine göre cevaplar vermektir. Zayıf yönleriniz nelerdir mülakat sorusu da bunlardan biridir. Gelebilecek sorulara iş görüşmesi sırasında hazırlıklı olmak stres yönetimini de kolaylaştırır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.