Odeabank 2019 Yılında Net Karını Dörde Katladı!

Odeabank 2019 yılı finansal verilerini açıkladı. Banka 2019 yılında net karını dörde katladı. Bankanın net karı 71 milyon TL artış yaşadı. Bankanın 2019 yılı sonunda aktiflerinin toplamı 32,7 milyar TL olarak açıklandı. Toplam net krediler 17,1 milyar TL ve toplam mevduat büyüklüğü ise 22,1 milyar TL olarak belirtildi. Odeabank’ta mevduatların krediye dönüşüm oranı ise yüzde 77 olarak yer aldı.

Güçlü öz kaynak yapısı ve bilançosu ile ekonomiye katkı sağlayan Odeabank, yıl sonu verilerine göre net karını 4 kat arttırdı. Bankanın nakdi kredileri 17,1 milyar TL, gayri nakdi kredileri 3,8 milyar TL olarak açıklandı. Müşteri mevduatı yüzde 8 artış yaşayarak 22 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın toplam sermaye yeterlilik oranı yüzde 21,7 ve ana sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 14,1 olarak kayıtlara geçti.

Hedeflerin Gerçekleştiği Bir Yıl

2018 yılında 658 milyon TL olan maliyetlerini 2019 yılında 636 milyon TL’ye düşüren banka, 2019 yılını hedeflerin gerçekleştiği bir yıl olarak değerlendirdi. Konuya yönelik olarak açıklama Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü’den geldi. Öncü:

“2019 yapısal ve finansal hedeflerimizin tamamını gerçekleştirdiğimiz, performans göstergelerimiz açısından başarılı bir yıl oldu. 2019 yılını sektörümüz ve bankamız açısından beklentilerin üzerinde pozitif bir tablo ile tamamladık.

Yıl genelinde dünyada ve Türkiye’de yaşanan küresel gelişmelere rağmen müşteri odaklı çalışma stratejisini başarıyla uygulamaya, verimliliğe ve risk yönetimine her zamankinden daha fazla önem vererek ülkemizin öncelikleri doğrultusunda faaliyet göstermeye devam ettik. Bu süreç içerisinde odağımız öncelikle müşteri memnuniyetini arttırarak devam ettirmek, aynı zamanda aktif kalitemizi korumak oldu.

Bu dönemde özellikle dış ticaretin finansmanı, varlık yönetimi ve yatırım ürünlerinde önemli büyüme ve müşteri memnuniyeti yakaladık. Yeni iş stratejileriyle uyumlu olarak ihracata ve üretime dönük yüksek katma değerli sektörlere ve firmalara, geniş ürün yelpazesi ile hizmet vermeye odaklanan Odeabank 2020 yılını da yüksek likidite ve güçlü sermaye yapısıyla güvenle karşılamaktadır. Global finansal dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ederek risklerimizi yönetmeye, temkinli ve sürdürülebilir büyüme odaklı stratejimize devam edeceğiz. Hem ticari hem bireysel bankacılıkta müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirmek ve onların hayatını kolaylaştırmak için dijital yatırımlarımızı artıracağız.” dedi.

“Olumlu Bir Sene Geçmesini Bekliyoruz”

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Alınan makroekonomik tedbirler çerçevesinde 2019’un ikinci yarısından itibaren enflasyonun gerilemesi, bunu takiben TCMB’nin yılın tamamında 12 puan faiz indirimine gitmesi ile faizlerde önemli ölçüde düşüşler yaşandı. Bu durum kredilerde de son çeyrek itibari ile yeniden hızlanmaya yol açtı. 2020 yılında finansal koşullardaki iyileşme ve iç talepteki toparlanma ile; gerek artan hacimler ve işlem adetleri, gerekse aktif kalitesindeki iyileşmeler sonucu karşılıklarının yeterli seviyede olmasının etkisi ile sektörün gelir/gider dengesinde daha olumlu bir sene geçirmesini bekliyoruz.”