Şekerbank’ın Sermayesi Yüzde 60 Arttı

Şekerbank’ın Sermayesi Yüzde 60 Arttı
Şekerbank’ın Sermayesi Yüzde 60 Arttı

Şekerbank tarafından 9 Kasım 2020 ile 23 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşen sermaye artırım sürecine yönelik olarak açıklama yapıldı. Banka bu süreç için 702 milyon TL olarak sermaye artışı hedeflemişti. Gerçekleşen sermaye artışı 700,3 milyon TL olarak açıklandı. 23 Kasım 2020 itibariyle pay alma hakkı kullanımına katılım ise yüzde 99,7 olarak belirtildi.

Tüm hissedarların tamamına yakınının iştirak ettiği son derece yüksek bir katılım gerçekleştirildi. Böylelikle banka, sermayesini yüzde 60 oranında arttırmış oldu. Şekerbank, salgın nedeniyle oluşan küresel belirsizlik ortamına rağmen pay sahiplerinin son derece yoğun bir ilgi gösterdiğini ve yüzde 99,7 katılımla bu sürecin başarılı bir şekilde tamamlandığını vurguladı.

Sermaye 1 Milyar 858 Milyon TL’ye Ulaştı

Yasal mercilerin son onaylarına takiben tamamlanacak olan sermaye artırımında yüzde 60 artış gerçekleşti. Bu artışla birlikte bankanın ödenmiş sermayesi 1 milyar 858 milyon TL’ye yükseldi. Şekerbank’ın ana hissedarları olan Şekerbank T.A.Ş. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı ile Samruk-Kazyna Invest LLP mevcut paylarından kaynaklanan haklarını kullanarak tam katılım sağlandığı da belirtildi.

20 Binden Fazla İştirak

Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Basri Göktan, gerçekleşen sermaye artırımı ile ilgili olarak, “Sermaye artırımımıza katılım sağlayan tüm hissedarlarımıza güvenleri için teşekkürlerimi sunar, sermaye artırımının ülkemize ve tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Göktan ek olarak, “Ana hissedarlarımızın sermaye artışına payları nispetinde iştirak etmeleri ve sağlanan yüksek katılım, Bankamıza ve Türkiye ekonomisine duyulan güvenin önemli bir göstergesidir. Sermaye artışı ile daha da kuvvetlenen özkaynak tabanımız sayesinde, Anadolu bankacılığının yegane temsilcisi ve Türkiye’nin sürdürülebilir bankası olarak, ülkemizin üretim ve istihdama dayalı kalkınma yolculuğunu çok daha güçlü bir şekilde destekleyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.