TSKB Pandemiden Etkilenen Firmalar İçin 200 Milyon Dolarlık Kaynak Sağlayacak

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) pandemi döneminden olumsuz etkilenen firmalar ve işletmeler için destek kredisi imzaladı. Buna göre TSKB, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) ile 200 milyon dolarlık kaynak anlaşması yaptı.

Türkiye’nin altyapı ve üretim sektörlerinde faaliyet halinde bulunan ve pandemi dönemi nedeniyle olumsuz etkilenen kurumsal şirketlerin bu kredi desteği ile likidite ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanacak. Asya Altyapı Yatırım Bankası ile imzalanan anlaşma kapsamında işletmelere 3 yıla varan vade seçenekleri ile “sermaye kredisi” verilecek. Verilen krediler Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geri ödeme garantisi altında temin edilecek. Ulaştırma, enerji, su, sürdürülebilir şehirler, sağlık, bilişim ve iletişim teknolojileri gibi altyapı sektörlerine ve AAYB’nin stratejisi doğrultusunda tespit edilen üretim sektörlerindeki şirketlerin tamamı bu krediden faydalanabilecek.

“Ülkemizin 70 Yıldır Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmasında Çalışıyoruz”

TSKB Genel Müdür Vekili Ece Börü konuya yönelik olarak şu açıklamayı gerçekleştirdi:

“TSKB olarak, her koşulda, ülkemizin sürdürülebilir kalkınma yolculuğundaki hedeflerine ulaşması adına çalışmalarımıza 70 yıldır devam ediyoruz. Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü Mart ayından bu yana devam eden Kovid-19 salgını, tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ekonomisinde de etkilerini gösterdi. Bu dönemde ekonomiye yapılan her katkının hayati önem taşıdığının bilinciyle ve var gücümüzle çalışıyoruz. AIIB yönetim kurulunun onayladığı kredi paketi, kalkınma bankacılığının kısa dönemdeki sıkıntılara çözüm üretmesi ve dayanıklılığı artırması yönünde değerli bir katkı sağlayacaktır. Öte yandan AIIB ile 2018 yılından itibaren yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir altyapı yatırımları alanlarında devam eden işbirliğimizi, bu kredi programı ile bir adım daha öteye taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantörlüğünde imzalanan bu yeni kredi anlaşmasıyla, ülkemizin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasına, işgücü ve üretim tedarik zincirini korumaya yönelik desteklerimizi sunmaya devam edeceğiz.”