a

Türkiye İş Bankası Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplara İlişkin Açıklama Yaptı!

Türkiye İş Bankası Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplara İlişkin Açıklama Yaptı!
0

BEĞENDİM

Türkiye İş Bankası zaman aşımına uğrayan hesaplara ilişkin açıklama yaptı. Banka, yatırımcılara ait bankada bulunan ve zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacaklara ilişkin bir duyuru yayımladı.

Banka, 2021 yılında yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan, yatırımcılara ait banka içerisinde zaman aşımına uğrayacak olan her türlü emanet ve alacağa yönelik hesap sahiplerine bilgilendirme yaptı.

Banka açıklamasına, “6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (Kanun) 83. Maddesi uyarınca, yatırım kuruluşları nezdindeki, yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.” diyerek başladı.

Resmi Gazete’de Yayımlandı

Banka tarafından yapılan duyuru Resmi Gazete’de de yayımlandı. Bankanın tam açıklaması ise şu şekilde yer aldı:

“6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (Kanun) 83. Maddesi uyarınca, yatırım kuruluşları nezdindeki, yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.

Zamanaşımına uğrayan yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar, Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne gelir kaydedilir. 27 Şubat 2015 tarih, 29280 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliği’ gereği, 2021 yılında yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan ve yatırımcılara ait Bankamız nezdinde zaman aşımına uğrayacak her türlü emanet ve alacaklara ilişkin liste, 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren internet sitemizde yayımlanmaya başlanmış olup 31 Aralık 2021 tarihine kadar ilan edilmeye devam edilecektir.

Bankamız internet sitesinde yayımlanan listede isim ve işlem yapılabilecek en son işlem tarihi bilgileri yer alan hesap sahiplerinin Kanun gereği zamanaşımına uğramış olan yatırım hizmet ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklarıyla bunlara bağlı faiz, kâr payı ve diğer getirileri Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecektir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.