Yapı Kredi 75 Yıllık Tarihini Sanal Müze İle Sergiliyor

Yapı Kredi 75. Yılını kutlarken bankanın tarihi hakkında bilinmeyenleri açıkladı. Sanal Müze’de gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde dijital ortam üzerinden gerekli gösterimlerin yapıldığı belirtildi. Yapı Kredi 75. Yılı ile birlikte bankacılık tarihine ilişkin bilinmeyenleri oluşturmuş olduğu Sanal Müze ile birlikte çözüme kavuşturdu. Cumhuriyetin kurucusu olan Atatürk’ün özel fotoğraflarından, kişisel pek çok bilgisine kadar koleksiyon içerisinde yer verildi.

Türkiye’nin bankacılık sektöründeki ilk gişe makinesi, ilk bilgisayarı, ilk kredi kartı, bankacılık sektöründeki ilk televizyon ve radyo reklamı, ilk banka sanat galerisi, ilk çocuk tiyatrosu gibi detaylara yer verildi. Yapı Kredi Sanal Müze çalışması ile birlikte arşivlerini açtı.

Yapı Kredi Türkiye’nin ilk özel sermayeli bankası olarak 1944 yılında kurulmuştur. Tek bir şube ile ve sadece 1 milyon lira sermaye ile kurulan banka şimdilerde 75. Yılını kutluyor. Yapı Kredi bankacılık sektörünün yanı sıra, kültür sanat alanında da pek çok şekilde sektöre katkılarda bulunmaya devam ediyor.

Yapı Kredi’nin köklü bir tarihi bulunuyor. Dijital ortama taşınan Sanal Müze, tarihin bilinmeyen detayları hakkında küçük bir yolculuğa çıkarmış oldu. Yapı Kredi’nin 75 yıllık süreç içerisinde kültür sanattan, mimariye kadar pek çok alanda hizmet vermeye devam ediyor. Sanal müze içerisinde Atatürk’ün görülmemiş özel eşyalarına 360 dereceden bakış imkanı tanınıyor. Sanal müzeye Yapı Kredi’nin internet sitesi üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.