a

Yapı Kredi 880 Milyon Dolar Sendikasyon Kredisi Verdi

Yapı Kredi 880 Milyon Dolar Sendikasyon Kredisi Verdi
0

BEĞENDİM

Yapı Kredi Bankası, 880 milyon dolarlık sendikasyon kredisi verdi. Banka, 18 ülkeden 36 adet bankanın katılımı ile iki farklı döviz cinsinden 780 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladı. Verilen bu sendikasyon ticarette ihracat için kullanılacak.

Uluslararası piyasalardan 780 milyon ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) ise 100 milyon dolarlık sendikasyon olmak üzere toplamda 880 milyon dolarlık kaynak sağlamış oldu. EBRD ile imzalanan sözleşme çerçevesinde verilen kredi, 367 gün vadeli olmak üzere küçük ve orta ölçekli işletmelere kısa vadeli nakit ihtiyaçları için tahsis edilecek.

Verilen sendikasyon kredisinin 199 milyon dolar ve 535 milyon avro olmak üzere iki farklı döviz cinsinden oluşturulduğu da banka tarafından yapılan açıklamada belirtildi. Katılımcı sayısı açısından yılın en yüksek katılımlı işlemi olduğu da vurgulandı. Kredinin tutarı sözleşmeye eklenen akordeon özelliği ile 27 Mayıs 2020 tarihine kadar

Yapı Kredi’nin, 199 milyon dolar ve 535 milyon avro olmak üzere iki ayrı döviz cinsinden sağladığı sendikasyon, katılımcı sayısı olarak yılın en yüksek katılımlı işlemi olurken, kredinin tutarı sözleşmeye eklenen akordeon özelliği sayesinde, 27 Mayıs 2020 tarihine kadar gelebilecek yeni katılımlarla artırılabilecek.

Banka tarafından verilen bilgiye göre, Yapı Kredi’nin sağladığı 780 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin koordinatörlüğünü ve düzenleyiciliğini Bank of America Merrill Lynch, koordinatörlüğünü Standard Chartered Bank, Emirates NBD ve ICBC Yatırım üstlendi. Kredinin aracılığını ise Mizuho Bank gerçekleştirdi.

Yapı Kredi En Yüksek Katılımlı Sendikasyon Kredisine İmza Attı

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, bu zamana kadar olan dönemde en yüksek katılımlı sendikasyon kredisine imza attıklarına dikkat çekerek konuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

“Güçlü sermaye yapımız, insanı merkeze alan, yenilikçi, sınır tanımayan hizmet anlayışı ve nitelikli insan kaynağımızla reel sektörü destekleyerek ülke ekonomisine doğrudan katkıda bulunmayı aralıksız sürdüreceğiz. Sendikasyon kredisi sözleşmesine eklenen akordeon özelliği ile 27 Mayıs 2020 tarihine kadar yeni gelebilecek katılımcılarla sağlanan tutar yükselebilir. Yapı Kredi olarak içinden geçtiğimiz bu zorlu günlerde de ülkemiz ve topluma karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirerek, sınırları kaldırmaya devam ediyoruz.

Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalara rağmen, saygın finans kuruluşlarının yüksek talep gösterdiği ve uygun faiz oranları ile sağladığımız bu sendikasyon kredisini, dış ticaretin finansmanına yönlendireceğiz. Diğer yandan, EBRD ile imzalanan sözleşme kapsamında sağladığımız 100 milyon dolar kaynakla da KOBİ’lerimize finansal ihtiyaçları için destek olmaya devam edeceğiz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.