Yapı Kredi Fırsat Eşitliği Sertifikası’nı Alan İlk Banka Oldu!

Yapı Kredi Fırsat Eşitliği Sertifikası’nı Alan İlk Banka Oldu!
Yapı Kredi Fırsat Eşitliği Sertifikası’nı Alan İlk Banka Oldu!

Yapı Kredi Bankası, KAGİDER önderliğinde Dünya Bankası teknik desteği ile geliştirilen Fırsat Eşitliği Sertifikası’nı (FEM) aldı. Banka bu sertifikayı alan ilk banka olarak tarihe geçti. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, “Kadınları hayatın her alanında destekleyen pek çok projeye dâhil oluyoruz” dedi.

Banka, bu zamana kadar toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın çalışan istihdamında öncü rol üstlenerek çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda banka, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) önderliğinde, Dünya Bankası teknik desteğiyle geliştirilen Fırsat Eşitliği Sertifikası’na (FEM) layık görüldü. Yapı Kredi yönetiminin fırsat eşitliği konusunda yaklaşımı, işe alımı, performansı ve terfi süreçlerindeki eşitlikçi uygulamaları, eğitim olanakları, geri bildirim ve şikâyet mekanizmaları, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı iletişimi gibi pek çok başlıkta başarılı olduğu görüldü. Bununla birlikte banka, anlamda dijital olarak değerlendirilen ve değerlendirmeleri başarılı bir şekilde tamamlayan ilk kurum olarak tarihe geçti.

Herkese Eşit Fırsat

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, “Dünyanın da her anlamda gelişmesi ve daha iyi bir yere dönüşmesinin yolu, cinsiyet ayrımı yapmadan herkese eşit fırsat sunulmasından geçiyor. Herkese eşit imkânlar sunulmasının, özel sektör ve kamunun doğal bir sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. Kadın istihdam oranını bir gelişmişlik göstergesi olarak kabul ediyor ve bu doğrultuda kadın çalışan istihdamı konusunda sektöre uzun yıllardır liderlik ediyoruz. Yapı Kredi olarak bu yaklaşımla ülkemizin geleceğine yatırım yaptığımıza inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Kadınları hayatın her alanında destekleyen pek çok projeye dâhil oluyoruz”

“Kurulduğumuz günden bu yana toplumsal cinsiyet eşitliğine en fazla önem veren kurumlar arasında bulunuyoruz. Kadınları hayatın her alanında destekleyen pek çok projeye dâhil oluyoruz. Koç Holding tarafından oluşturulan İş’te Eşitlik Bildirgesi’nde ve ‘Ülkem için Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum’ projesinde yer alıyoruz. UN Women’ın, erkekleri toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarını savunmak için önderlik yapmaya çağıran ‘HeForShe’ ile ‘16 Günlük Aktivizm-Kadına Yönelik Şiddete Son’ kampanyalarının katılımcıları arasında bulunuyoruz. Ayrıca Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (UN WEPs) imzacıları arasındayız.

Senelerdir kurum kültürümüzün önemli bir parçası haline gelen eşitlikçi yaklaşımımız sayesinde Fırsat Eşitliği Modeli sertifikası almaktan dolayı oldukça gururluyuz. Girişimcilik yoluyla kadınları destekleyerek çok önemli işlere imza atan, sadece ekonomik olarak değil sosyal olarak da kadınların güçlenmesini sağlayan KAGİDER’e çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz tüm birimlerimizde ve yönetici pozisyonlarında kadın çalışan oranını daha da yükseğe taşımak olacak. Kadın çalışan istihdamı konusunda kendi sektörümüzün yanı sıra diğer sektörlere de örnek teşkil edecek çalışmalarımız devam edecek. Gelecek yıllarda da cinsiyet ayrımı yapmadan eşit fırsatlar sunulması konusunda farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”