Ziraat Bankası Kolay Adres Sistemi ile FAST’e Entegre Oluyor

Ziraat Bankası Kolay Adres Sistemi ile FAST’e Entegre Oluyor
Ziraat Bankası Kolay Adres Sistemi ile FAST’e Entegre Oluyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından EFT işlemlerinin kolaylaştırılmasına yönelik olarak uygulamaya alınacak olan FAST sistemine Ziraat Bankası da entegre oluyor. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre “Kolay Adres” sistemi ve FAST sayesinde müşteriler para transferlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirebilecek.

Ziraat Bankası, “Kolay Adres” uygulaması ile müşterilerine, uzun IBAN numaraları yerine cep telefonu, e-posta, TCKN/VKN/YKN ve pasaport numarası gibi anahtar bilgileri kullanarak hızlı ve kolay para transferi yapabilme imkanı tanıyor. Ek olarak FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi ile de söz konusu olan para transferlerinin 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirilmesine olanak tanıyor.

13 Milyonun Üzerinde Aktif Dijital Müşteri Sayısı

Konuya yönelik olarak açıklama yapan Ziraat Bankası Dijital Çözümler, Operasyon ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali Kırbaş, bankanın 13 milyonun üzerinde aktif dijital müşteri sayısına sahip olduğunu belirtti. Kırbaş, bu alanda öncü bankalardan biri olduklarını söyledi ve açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ziraat Mobil ile artık para transferleri de daha kolay ve daha hızlı hale geliyor. Kolay Adres uygulaması ile müşterilerimiz cep telefonu, e-posta, ‘TCKN/VKN/YKN’ ve pasaport numarası bilgilerini Ziraat Bankası hesabına ait bir IBAN ile eşleştirebiliyor. Şube, İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil kanallarından, güvenli ve hızlı bir şekilde Kolay Adres tanımlamalarını yapabiliyor. Hesapların, anahtar adreslerle eşleştirilmesi bireysel/kurumsal ayrımı olmaksızın tüm müşterilerimiz için mümkün.”

Ocak 2021’de Başlayacak

“2021 Ocak ayı itibarıyla para transferlerinde de FAST sistemi ile yeni bir dönem başlayacak. FAST sistemine geçiş ile birlikte sadece cep telefonu, e-posta vb. bilgilerle diğer bankalara da saniyeler içinde para aktarımı 7/24 mümkün olacak. Müşterilerimiz mal ve hizmet alımlarında iş yerinin sunacağı karekodu cep telefonları ile tarayarak FAST üzerinden hızlı, temassız ve kolay bir şekilde ödeme de yapabilecek.”

400’ün Üzerinde İşlem Çeşitliliği

“400’ün üzerinde işlem çeşitliliği sunan dijital kanallarımızla müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kullanıcı dostu ve kapsamlı bir mobil bankacılık yapımız var. Müşterimizin ihtiyacı olan bankacılık işlemini en kolay ve en hızlı şekilde gerçekleştirmesini amaçlıyoruz. Sunduğumuz kolaylıklara para transferi alanında bir yenisini daha eklemekten memnuniyet duyuyoruz. Belirttiğim sistemin hayata geçirilmesi için bankalarımızla birlikte yoğun emek harcayan ve projelere liderlik yapan Merkez Bankamıza ve Bankalararası Kart Merkezimize de sektör adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.”