Akbank ReFi Hackathon Maratonu Tamamlandı!

Akbank ReFi Hackathon Maratonu Tamamlandı!

Avalanche teknolojisi ve Onarıcı Finans teması ile hayata geçirilen ‘Akbank ReFi Hackathon’ maratonu tamamlandı. Bu maratona 19 takımdan 80 kişi katılım sağladı. Takımlar, 48 saatlik heyecan dolu bir maraton yaşadı ve yaşattı.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre, Akbank LAB, her sene düzenli olarak gerçekleştirdiği hackathonlara ‘Onarıcı Finans’ teması ile bir yenisini daha eklemiş oldu.

23 Farklı Üniversite Katıldı

‘Akbank ReFi Hackathon’, Avalanche ağı iş birliği ile 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Sabancı Center’da düzenlenen etkinlikte öğrencileri bir araya getirdi. Ülkenin dört bir yanından yazılımcı, tasarımcı ve geliştiricilerin büyük ilgi gösterdiği hackathon maratonunda, Avalanche platformu üzerinde insanın ve dünyanın onarım sürecine hizmet eden yenilikçi fikirlerin geliştirilmesi sağlandı.

Özel sektör çalışanlarının da yer aldığı etkinliğe, 7 farklı şehirden, 11 farklı blok zinciri kulübü ve 23 farklı üniversiteden öğrencilerin oluşturduğu 19 takım katılım sağladı.

Jüri üyeleri arasında; Akbank ReFi Hackathon jürisinde BDDK Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın, Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, Avalanche Foundation Yönetici Direktörü Aytunç Yıldızlı ve Ava Labs Türkiye İş Geliştirme Direktörü Selim Kender ile birlikte Purpose-Sustainable Ideas Kurucusu Dilek Bil yer aldı. Jüri tarafından 12 proje değerlendirmeye alındı ve 4 takıma ödül verildi.

Birinciye 100 bin TL’lik ödül verildi!

Chainway takımı ‘Yerel Etki’ projeleri ile yerel sorunlara çözüm bulabilmek adına şeffaf, adil ve sürdürülebilir bir Quadratic Funding Subnet oluşturarak 100 bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi oldu. Chainway takımını, MonoPayments ekibi takip etti. MonoPayments ise merkezileşmiş karbon borsası sisteminin sertifika sağlayıcılarına demokratik ölçeklenme için sunduğu “MonoCarbon” isimli platformu ile 60 bin TL’lik ikincilik ödülünün sahibi oldu.

Jüri değerlendirmesi sonucu üçüncülük ödülü ise iki takıma verildi. Üçüncülüğü paylaşan takımlardan İTÜ Blockchain, toplulukları üyelerin harcadığı emeklere göre katmanlara ayıran ve üyelerin katkılarının tokenlar ile ödüllendirildiği bir sosyal hubda aynı zamanda topluluğun ihtiyaçlarının belirlenmesi ve çeşitli destekleyicilerle buluşmasını sağlayan bir mekanizma geliştirirken, MedipolDAO ekibi ise ‘Granteed’ isimli bir pazar yeri kurarak kurumsal sosyal sorumluluk algoritması ile sosyal kalkınma projelerinin optimizasyonu ve etki sertifikası ile sosyal etkinin geliştirilmesi üzerine çalışarak 40’ar bin TL’lik ödüle sahip oldular.

“Buradan çıkan tüm projelerin bizler için birer umut kaynağı olduğunu söyleyebilirim.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, şu ifadelere yer verdi:

“ReFi Türkiye Programı ile başlattığımız, Web3 dönüşümü ile etki ekosistemi üzerinden dünyayı onaracak yeni bir ekonomi tasarlamaya davet çağrısını, bu hafta sonu hackathon ile birlikte somut çıktılara dönüştürdük. Burada projelendirdiğimiz fikirleri ve ReFi ekosistemini Akbank olarak bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Buradan çıkan tüm projelerin bizler için birer umut kaynağı olduğunu söyleyebilirim. Gönüllü olarak bizlere vaktini ayıran herkese, jüri üyelerimiz, partnerlerimiz ve mentorlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Dilerim Akbank ReFi Hackathon geleceğimizi onaracak projelere somut senaryolar ile yön vermek için bir kıvılcım olmuştur.”

“Çok niş bir alanında oldukça başarılı bir hackathon”

Avalanche Foundation Yönetici Direktörü Aytunç Yıldızlı ise şu açıklamayı yaptı:

“Akbank’ın öncülüğünde blok zinciri alanının henüz yeni filizlenen çok niş bir alanında oldukça başarılı bir hackathon gerçekleştirdik. Yaklaşık bir yıl önce ülkemizdeki blok zinciri alanında ilk hackathon olan AvalancheHacks’i gerçekleştirdiğimizden bu yana ciddi bir yol katedildi ve bunu Akbank ReFi Hackathon’una katılan projelerin niteliğinden ve niceliğinden anlamak gayet mümkün.”