Banka Mülakatları

Finans dünyası, globalleşen ekonomiyle birlikte her geçen gün büyümektedir. Bu büyümenin bir sonucu olarak gelişen bankacılık, ekonomiye ilgi duyan çoğu kişinin dikkatini çeken meslek dallarından biri haline gelmiştir.

Bankacılık sektörü her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Bu durum, bankaların organizasyon yapılarının genişlemesine sebep olmaktadır. Genişleyen organizasyon, personel sayısının artması anlamına gelmektedir. Personel sayısının artması veya mevcut kadrolarında boşluk olması durumunda bankalar, personel alım sürecini başlatırlar.

Personel alım sürecinin bankacı adaylarını elemeye ve en nitelikli personelleri edinmeye yönelik olmasının sebebi, kadro sayısının sınırlı olması ve bankacılığa talebin yüksek olmasından kaynaklıdır. Bu nedenle bankalar personel alım sürecini sınavlar ve mülakatlarla ilerletirler. Bankacı olmak istiyorsanız eğer personel alım sürecinin en son ve en önemli kısmı olan banka mülakatlarına iyi hazırlanmalısınız.

Bankaların personel alım süreci, bankanın alım yapılacak kadro için iş ilanı yayınlamasıyla başlar. Söz konusu iş ilanı bankaların kendi sitelerinde ve kariyer sitelerinde yayınlanır. Bu ilanlara başvuru yapmak için 2-3 hafta gibi kısa bir süreniz olacaktır. Bu nedenle ilana başvuru yapabileceğiniz son tarih oldukça önemlidir. Son başvuru tarihini kaçırmamak istiyorsanız banka iş ilanlarını günü gününe takip etmelisiniz. Bilgilerinizi hatasız ve eksiksiz girdiğiniz takdirde, eğer bankanın aradığı niteliklere sahipseniz başvurunuz olumlu sonuçlanır ve banka sınavına davet alırsınız. Banka sınavları online olabileceği gibi yazılı da olabilir. Bazı bankalar önce online sınav yapıp ardından daha detaylı bir yazılı sınav yapabilir. Gördüğünüz gibi banka sınav sistemi her bankada farklılık gösterebilmektedir. Bankaların iş ilanlarını yılın belirli günlerinde yayınlamaması ve merkezi bir banka sınav sisteminin olmamasının sebebi, bankaların kendi ihtiyaçları doğrultusunda personel alımı gerçekleştirmesidir. Bu nedenle bünyesinde çalışmak istediğiniz bankaların sınav sistemlerini iyi incelemelisiniz. Banka sınavlarından başarılı olduğunuz takdirde personel alım sürecinin son aşamasına davet edilirsiniz; mülakat. Banka mülakatları, bütün personel alım sürecinin en önemli kısmıdır. Banka sınavından iyi bir puanla geçseniz bile mülakatta elenirseniz eğer bankacı olamazsınız. Bu nedenle banka mülakatlarını iyice analiz etmelisiniz.

Banka sınavından geçer not alan personel adayları, bankanın insan kaynakları departmanı tarafından mülakata çağrılırlar. Mülakat sistemi, bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Kimi bankalar online mülakat yaparken kimi bankalar yüz yüze mülakat yapmayı tercih etmektedir. Bazı bankalar bireysel mülakat yaparken bazıları hem bireysel mülakat hem grup mülakatı yapmaktadırlar. Banka mülakatına katılmadan önce mutlaka mülakatla alakalı bilgi edinmelisiniz. İki aşamalı mülakat yapan bazı bankalar öncelikle online mülakata sizi davet ederler. Online mülakat için bankaların genel merkezine gitmenize gerek yoktur. Bilgisayar üzerinden internet aracılığıyla mülakata katılım sağlarsınız. Online banka mülakatında insan kaynakları uzmanıyla bir ön görüşme gerçekleştirirsiniz. Bu ön görüşmede bilgileriniz teyit edilir ve insan kaynakları uzmanı sizinle alakalı fikir edinir. Online mülakatta başarılı olduğunuz takdirde birebir mülakata çağrılırsınız. Bütün personel alım sürecinin kilit noktası olan birebir mülakatta; bölge müdürü, insan kaynakları müdürü, şube müdürü gibi üst düzey yetkililer tarafından değerlendirilirsiniz. Birebir mülakatlar bireysel mülakat ve grup mülakatları şeklinde ilerleyebilmektedir. Başvuru yaptığınız kadronun niteliğine göre gireceğiniz mülakat belirlenir. Örneğin satış odaklı bir kadro için genellikle önce grup mülakatı sonrasında bireysel mülakat yapılmaktadır. Birebir mülakattan olumlu dönüş aldığınız takdirde personel alım sürecini başarıyla tamamlamış sayılırsınız.

Gördüğünüz gibi her bankanın personel alım süreci farklı işlemektedir. Bu farklılaşma, banka mülakatlarına da yansımıştır. Bankacı olmak istiyorsanız eğer, başvuru yaptığınız bankanın mülakat sürecini mutlaka araştırmalı ve bilgi edinmelisiniz.

Banka Mülakatları Nasıl Yapılır?

Kurumsal yapısı ve kadro çeşitliliğiyle iş arayanların gözde mesleklerinden biri haline gelen bankacılık, her geçen gün gelişip ilerleyen bir meslek dalıdır. Banka organizasyonu bünyesindeki kadrolar çeşit ve sayı bakımından fazla olsa da, belirli bir sayıyla sınırlı olmaktadır. Bu sayı bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bu nedenle bankalar yalnızca ihtiyaç duydukları zaman personel alımı yapmaktadırlar. Yapılan personel alımları, en kalifiye kişileri seçmek için özel olarak planlanmaktadır. Personel alımı yapılırken, bankacı adaylarını eleyici çeşitli sınavlar ve mülakatlar yapılmaktadır. Banka mülakatları, bu sürecin en önemli adımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, banka mülakatları nasıl yapılır?

Banka personel alım süreci, insan kaynakları departmanının analizleri doğrultusunda personel ihtiyacının tespit edilmesiyle başlar. Boşalan kadrolar veya genişleyen organizasyon yapısından dolayı yeni açılan kadrolar, insan kaynakları uzmanları tarafından belirlenir. Bu kadrolarda çalışabilecek personelde mutlaka bulunması gereken nitelikler listelenir. Belirlenen kriterler doğrultusunda bankanın kendi sitesinde veya kariyer sitelerinde iş ilanı yayınlanır. Bu aşamadan sonra iş arayanların harekete geçmesi gerekmektedir. Banka iş ilanları kısa bir süre için yayınlanır. Aranan kriterleri taşıyorsanız eğer bu süre zarfında başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Başvurusu olumlu değerlendirilen kişiler, işe alım sürecinin bir sonraki aşaması olan banka sınavlarına çağrılırlar. Banka sınavları online veya yazılı sınav şeklinde gerçekleşmektedir. Sınavlardan geçer not aldığınız takdirde işe alım sürecinin son aşaması olan mülakata davet edilirsiniz.

Banka mülakatları tek aşamalı veya çok aşamalı olabilmektedir. Kimi bankalar önce online mülakat yapıp daha sonra adayları birebir mülakata çağırmaktadırlar. Burada online mülakatın amacı, bankaya beyan ettiğiniz bilgileri teyit etmek ve adayla alakalı fikir edinmek için ön görüşme yapmaktır. Online mülakat olumlu sonuçlandığı takdirde birebir mülakata katılırsınız. Birebir mülakat, katılımcının iş verenlerle yüz yüze görüştüğü mülakat tipidir. Birebir mülakatlar bireysel mülakat ve grup mülakatı şeklinde gerçekleşmektedir. Grup mülakatında, diğer katılımcılarla birlikte mülakata girersiniz. Genellikle satış odaklı pozisyonlar için grup mülakatı tercih edilmektedir. Grup mülakatlarında katılımcıların ikiye ayrılıp bir ürünü satmaları veya bir fikri savunmaları istenebilmektedir. Bireysel mülakatta tek katılımcı siz olursunuz. Burada kişisel bilgileriniz, hayatınız, kariyer hedefleriniz, uzmanlık alanınızla ilgili sorularla karşılaşırsınız. Bankaların birebir mülakatlarında direkt olarak bölge müdürü, şube müdürü gibi üst düzey yetkililerle görüşme sağlarsınız. Bu nedenle birebir mülakatlar online mülakata göre daha stresli geçebilmektedir. Bu stresle baş edip kendinize güvendiğiniz gösterirseniz mülakatlarda daha başarılı olabilirsiniz.

Banka mülakatlarının nasıl gerçekleştiğini yazımızda ana hatlarıyla inceledik. Banka mülakatları, bankadan bankaya değişebilen bir uygulamadır. Hangi bankanın çalışanı olmak istiyorsanız o bankanın mülakatlarına özel bir araştırma yapmalısınız. Bunun için daha önceden mülakata katılmış kişilerin tecrübelerinden faydalanabilir, bankanın insan kaynakları departmanından bilgi alabilir ve internette araştırma yapabilirsiniz.

Banka Mülakatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paranın kullanımıyla insanlık tarihine giriş yapan ekonomi, yıllardır gelişen ve globalleşen bir sektör haline gelmiştir. Finans dünyasında yer almak isteyen pek çok kişi, en yaygın iş alanı olarak bankacılığa yönelmektedir. Banka sektörü, kurumsal yapısıyla iş arayan kişilere güven vermekte ve genişleyen organizasyon yapısıyla kadro ve meslek çeşitliliği sunmaktadır. Bu durum, iş arayan kişilerin bankalara olan talebini arttırmaktadır. Ancak bankaların personel sayıları sınırlı olduğu için bankacı olmak isteyen herkesin başvurusu kabul edilmemektedir. Ne kadar nitelikli olursanız, bankacı olmak için şansınız o kadar yükselecektir.

Bankaların personel alım süreçleri, adayları elemeye ve sınamaya yöneliktir. Bunun için yayınlanan iş ilanlarına yapılan başvurular oldukça titiz bir şekilde değerlendirilir. Yaptığınız başvuruda beyan ettiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması oldukça önemlidir. Başvurunuz kabul edildiği takdirde gireceğiniz banka sınavları, işe alım sürecinin 2. Aşamasıdır. Online veya yazılı olarak gerçekleştirilen banka sınavlarından istenen puanı alırsanız banka mülakatlarına davet edilirsiniz. Banka mülakatları, online ve birebir mülakat şeklinde gerçekleşmektedir. Online mülakat insan kaynakları uzmanlarıyla gerçekleştirilirken, birebir mülakatlar banka bünyesindeki üst ve orta düzey yöneticilerle ve insan kaynakları uzmanıyla gerçekleştirilir. Online mülakatlar, ön görüşme tadında geçer. Beyan ettiğiniz bilgilerin teyidi ve kısa bir tanışma faslından ibarettir. Bu aşamayı geçtiğiniz takdirde gireceğiniz birebir mülakatlar, personel alım sürecinin en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Birebir mülakatlar, grup mülakatı ve bireysel mülakattan oluşmaktadır. Grup mülakatına diğer adaylarla gruplar halinde katılırken bireysel mülakata tek başınıza katılım sağlarsınız. Bankanın bütün mülakat sürecinde dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır.

Banka mülakatlarında en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, çizdiğiniz imajdır. Mülakata girerken mutlaka bankanın giyim kurallarına uygun şekilde giyinmelisiniz. Bu kriter erkeklerde takım elbise, kadınlarda etek-ceket veya pantolon-ceket takımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Siyah, lacivert, gri gibi iş ciddiyetine uygun renklerde kıyafet tercihi yapmalısınız. Kıyafetleriniz temiz ve ütülü olmalı, özenli giyinmelisiniz. Erkekler saç ve sakal tıraşını olmalı, kadınlar abartı makyaj yapmaktan kaçınmalıdır. Dış görünüşünüz, iş verenlerin edineceği ilk izlenimde oldukça etkilidir.

Banka mülakatlarında kendine güvenen ve iyi iletişim kurabilen adaylar her zaman bir adım öndedir. Ne kadar stresli olursanız olun, bunu karşı tarafa yansıtmamalı ve stresle baş edebilmelisiniz. Oturuşunuz, duruşunuz, kullandığınız jest ve mimikler kendinizle ve karakterinizle ilgili ipucu veren göstergelerdir. Bunların hepsine dikkat etmelisiniz. Kendinizi mümkün olduğunca iyi ifade etmeye, saygı ve ciddiyet çerçevesinde yöneltilen sorulara rahatça cevap vermeye özen göstermelisiniz. Bu sorular eğitim hayatınız, geçmiş iş deneyimleriniz, kariyer hedefleriniz ve karakteristik özelliklerinizle alakalı olmaktadır. Vereceğiniz cevaplarda dürüst olmalısınız. Karşınızdaki kişiler yıllardır mülakatlara katılan oldukça deneyimli insanlardır, bu nedenle yalan söylediğinizde bunu kolayca tespit edebilecek nitelikte olacaklardır.

Banka mülakatlarına geç kalmamaya dikkat etmelisiniz. Dakik olmayan, görüşmeye geç kalan adaylar iş verenin gözünde negatif bir tablo çizebilir. Mülakat vaktinden önce, hazır bir şekilde görüşmeniz için beklemenizi öneririz.

Banka mülakatlarında dikkat edilmesi gereken noktalara ekstra özen gösterdiğiniz takdirde, mülakatınızın başarılı geçme şansı artacaktır.

Birebir Banka Mülakatları

Bankalar, bünyesinde pek çok farklı iş pozisyonu bulunduran finansal kurumlardır. Kurumsal sistemleri sayesinde çalışanların haklarını koruyan, çalışanlara özel ayrıcalıklar tanıyan ve profesyonel iş hayatı vadeden bankalara iş arayan kişilerden gelen talep oldukça yüksektir. Buna karşılık bankalar her zaman personel alımı yapmamaktadır. Sadece ihtiyaç dahilinde personel alımı gerçekleştiren bankaların personel alım süreçleri iş ilanı duyurusu, banka sınavları ve banka mülakatlarından oluşmaktadır. Çok aşamalı bu sistemin temel amacı, en kalifiye personelleri seçmektir. Personel alım sürecinin en kritik aşaması olan banka mülakatlarının en önemli aşaması ise birebir banka mülakatlarıdır.

Banka mülakatları, her bankada farklılık gösterebilmektedir. Her ne kadar farklı olsa da banka mülakatlarının temel amacı, personel adayını tanımaktır. Banka sınavları personel adayının bilgi birikimini ölçmeye yarar ancak eğitim ve iş hayatına, karakterine dair bir bilgi vermez. Bu nedenle sadece sınavla personel alımı yapılmamaktadır. Banka mülakatları, bankanın aradığı niteliklere sahip ve belli bir bilgi birikimine sahip olduğu kanıtlanan personel adayını tanımayı sağlar. Online ve birebir banka mülakatı olmak üzere iki çeşit banka mülakatı uygulanmaktadır. Bazı bankalar online, bazıları ise birebir mülakatı tercih ederken kimi bankalar her ikisini de uygulamaktadır. Online mülakatlar ön görüşme tadında geçerken, birebir mülakatlar daha kapsamlı görüşmelerdir.

Birebir mülakatlar; insan kaynakları uzmanı, bölge müdürü, şube müdürü gibi üst ve orta düzey yöneticilerin katılımıyla gerçekleşir. Birebir mülakatlar grup mülakatları ve bireysel mülakatlardan oluşmaktadır. Grup mülakatlarına katılımcılar gruplar halinde girerler. Genellikle satış odaklı kadrolar için grup mülakatı tercih edilmektedir. Grup mülakatlarında katılımcıların ikiye ayrılıp bir ürünü satmaları veya bir fikri savunmaları istenebilir. Burada amaç personel adaylarının vasıflarını gözlemlemektir. Örneğin kimi aday grup sözcüsü olmayı seçer, bu durum o kişide liderlik vasfının olduğunu gösterir. Grup mülakatında başarılı olan aday bireysel mülakata girmeye hak kazanır. Bireysel mülakata katılımcı tek başına girer. Burada eğitim hayatı, geçmiş iş tecrübeleri, kariyer hedefleri gibi sorular yöneltilir. Bu sorulara cevap verirken dürüst olmalısınız.

Birebir mülakatlarda oturuşunuz, duruşunuz, kullandığınız jest ve mimikler iş verenler tarafından dikkatlice incelenir. Bunların her birine özellikle dikkat etmelisiniz. Ayaklarınızın duruşu bile karşı tarafa karakterinizle ilgili bir fikir verebilmektedir. Kıyafetiniz, saçınız, makyajınız da mülakat ciddiyetine uygun ve resmi olmalıdır. Dış görünüş ve hareketlerden sonra mutlaka dikkat etmeniz gereken faktör, söylemlerinizdir. Birebir mülakatlarda kendinizle ilgili verdiğiniz bilgilerin doğru olmasına dikkat etmelisiniz. Ses tonunuz, konuşma tarzınız ciddi olmalı. En önemlisi, karşı tarafta yaratacağınız güçlü imaj için öncelikle kendinize güvenmelisiniz. Birebir mülakatlarda özgüveni yüksek adaylar, diğer adaylara kıyasla işe alınma konusunda daha şanslı olabilmektedirler.

Birebir mülakatlar, banka yöneticilerinin personel adaylarını tanımasını sağlar. Personel alım sürecinin ilk adımından itibaren her aşamada başarılı olsanız bile birebir mülakatta elenirseniz eğer bankacı olma şansınızı kaybedersiniz. Bu nedenle birebir mülakatlar oldukça kritiktir.

Online Banka Mülakatları

Globalleşen bankacılık sektörü, finans dünyasına ilgi duyan çoğu kişinin kariyer yapmak istediği iş alanlarından biridir. Bunun yanında yıllar öncesinde temelleri atılmış ve her geçen gün gelişen bankacılık sistemi, yılların tecrübesi sayesinde iş arayanlara güven vermektedir. Bankaların kurumsal yapısı, disiplinli ve profesyonel bir iş hayatı sağlamaktadır. Servis imkanı, yemek desteği verilmesi, fazla mesailerin ücretlendirilmesi gibi banka çalışanlarına tanınan ve hayat kolaylaştıran diğer ayrıcalıklar da iş arayanlar tarafından bankalara gelen başvuruları arttırmaktadır. İhtiyacından fazla personeli bünyesine katmayan bankalar bu nedenle personel alımı yaparken fazlasıyla seçici davranmaktadırlar.

Banka personel alım süreci iş ilanı duyurusu, banka sınavı ve banka mülakatı sıralamasıyla ilerlemektedir. Bu sürecin son adımı ve en önemli aşaması olan banka mülakatları online ve birebir mülakatlardan oluşmaktadır. İşe alım sürecinin her bankada farklı ilerlemesi, mülakatların da farklılaşmasına yol açmıştır. Kimi bankalar online mülakat ve birebir mülakat yaparken kimi bankalar direkt olarak birebir mülakat yapmaktadırlar. Hangi bankanın bünyesinde çalışmak istediğinize karar verdikten sonra o bankanın işe alım sürecini iyice öğrenip ona göre mülakatlara hazırlanmalısınız.

Online mülakatlar, çoğu banka için ön görüşme tadında geçmektedir. İnsan kaynakları uzmanları tarafından yürütülen online banka mülakatlarında amaç personel adayının beyan ettiği bilgileri teyit etmek, birebir mülakat öncesi personel adayıyla alakalı bir fikir edinmektir. Online mülakatlar, birebir mülakatlara göre daha kısa sürer ve daha pratiktir. Online mülakata katılmak için bilgisayarınızın ve internetinizin olması yeterlidir. Banka tarafından online mülakata katılabilmeniz için mail aracılığıyla bir link gönderilir. Size verilen tarih ve saatte bu linke tıklayıp bankanın verdiği kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yaparak online mülakata katılabilirsiniz. Online banka mülakatlarında insan kaynakları uzmanlarıyla görüşürsünüz. Sorulan mülakat soruları fazla komplike değildir, genellikle beyan ettiğiniz bilgiler doğrulanır ve görüşme sohbet havasında geçer. Kariyer hedefleriniz, neden bankacı olmak istediğiniz gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Online mülakat, birebir mülakat için yapılan bir ön görüşme niteliğindedir ancak online mülakatta başarılı olduğunuz takdirde birebir mülakata davet edilirsiniz. Bu noktada online mülakat personel alım sürecinin ilerlemesi için oldukça önemlidir.

Online mülakatta ne kadar kendinizi iyi ifade edebilirseniz birebir mülakata davet edilme şansınız o kadar artacaktır. Kendinizle ilgili verdiğiniz bilgilerin doğru olmasına, güler yüzlü ve özgüvenli bir şekilde iletişim kurmaya dikkat etmelisiniz. Online mülakata katılmak için önce kendinizi en rahat hissettiğiniz, sessiz ve sakin bir mekan seçmelisiniz. Bu sayede mülakat stresini azaltabilir ve daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Size yöneltilen sorulara yalın ve doğru cevaplar vermeli, mümkün olduğunca pozitif bir yaklaşım sergilemelisiniz. Online mülakatta yaratacağınız izlenim, birebir mülakat öncesinde iş verenler için size dair bir fikre sahip olmalarını sağlar. Bu da birebir mülakatın gidişatını belirleyecek bir faktördür. Bu nedenle online mülakat, işe alım süreci için önemli bir aşamadır.

Banka Mülakat Soruları

Gün geçtikçe gelişerek büyümeye devam eden bankacılık sektörü, pek çok kişinin kariyer hedeflediği bir alan haline gelmiştir. Bünyesindeki kadro çeşitliliği, kurumsal yapısı ve personele kendini geliştirme imkanı tanımasıyla bankacılık iş arayanların gözde mesleklerinden biri haline gelmiştir. Bankalar, yeni kadro açıldığında veya mevcut kadrolarda boşluk olması durumunda personel alımı yaparlar. Personel alım süreci; iş ilanının yayınlanması, banka sınavları ve banka mülakatlarından oluşur. Banka mülakatları, bankacı adayları için en kritik bölümdür. Başvuru olumlu değerlendirilse de sınavdan geçer not alsanız da personel alım süreci mülakata göre sonuçlanmaktadır. Bu nedenle banka mülakatlarına özel olarak hazırlanmalı ve banka mülakat sorularına dair araştırma yapmalısınız.

Banka mülakatları online ve birebir mülakat şeklinde ilerlemektedir. Online mülakatlar, birebir mülakat öncesi bir ön görüşmedir. İnsan kaynakları uzmanı, online mülakat sırasında size eğitim bilgilerinizi ve iş deneyimlerinizi sorar. Burada asıl amaç, beyan ettiğiniz bilgilerin doğruluğunu birebir mülakat öncesi son kez teyit etmektir. Bunun yanında kariyer hedeflerinizle alakalı sorularla da karşılaşabilirsiniz. Bu sorulara dürüstçe cevap vermeli, yanlış bilgi vermekten kaçınmalısınız. Online mülakat soruları, fazla detay gerektirmeyen cevaplar ister. Kariyer hedefinizi kısaca özetleyebilir, eğitim ve iş hayatınızı detaylara inmeden anlatabilirsiniz. İş verenlerin birebir mülakat öncesi fikir edinmesini sağlayan online mülakatta yaratacağınız izlenim oldukça önemlidir. Buna göre birebir mülakata davet edilirsiniz. Birebir mülakatlar grup mülakatı ve bireysel mülakattan oluşmaktadır. Grup mülakatı, iletişim becerilerinizi ölçmeye yönelik diyaloglardan oluşur. Genellikle satış bazlı kadrolara alım yapılırken grup mülakatları yapılır. Örneğin, diğer katılımcılarla birlikte iki gruba ayrılmanız istenir. Ortaya iki farklı kredi kartı sunulur. Her bir kartın kendine göre avantajları vardır. Her bir grup bir kartı seçip onu satmaya çalışır. Grup mülakatlarında kısaca kendinizi tanıttıktan sonra iletişim becerilerinizi ölçecek bu tarz kısa etkinlikler yapılmaktadır. Grup sözcüsü mü oldunuz? İş veren liderlik vasfınızın olduğunu düşünür. Satış yaparken kendinizi iyi ifade edebildiniz mi? Karşı tarafı kartınızı almaya ikna edebildiniz mi? Stres altında sakin kalabiliyor musunuz? Bir grup insanı organize edebilecek yetkinliğe sahip misiniz? Gördüğünüz gibi dışarıdan basit bir etkinlik gibi görünen bu olay, iş verenin sizinle alakalı pek çok konuda fikir sahibi olmasını sağlar. Grup mülakatlarında zorlayıcı sorulardan ziyade kendinizi kanıtlamanız için size imkan verilir.

Grup mülakatını başarıyla geçenler, genellikle aynı gün içerisinde bireysel mülakata çağrılır. Bireysel mülakatlar, işe alım sürecinin en kritik aşamasıdır. Burada bölge müdürü, insan kaynakları müdürü, şube müdürü gibi üst ve orta düzey yöneticilerle tek başınıza görüşürsünüz. Bireysel mülakatlar kişiseldir, karşılaşacağınız sorular da size özel olacaktır. Üniversitede okuduğunuz bölümü neden tercih ettiniz? Kariyer hedefleriniz nelerdir? Son işinizden neden ayrıldınız? Neden bankacı olmak istiyorsunuz? Hobileriniz, en büyük tutkunuz nedir? İş verenin sizi tanımaya yönelik olarak yönelteceği bu sorulara dürüstçe cevap vermeli, personelde aradıkları bütün yetkinliklere sahip olduğunuzu kanıtlamalısınız. Bunun yanında birebir mülakatlarda uzmanlık alanınızla ilgili sorular da yöneltilebilmektedir. Örneğin müfettiş yardımcılığı mülakatlarında Türkiye’nin borçlandığı kurumlar hangileridir? Bilanço nasıl hazırlanır? gibi hem ekonomi alanında bilginizi ölçen hem de uzmanlık alanınızı sınayan bilgi içerikli sorularla karşılaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Mülakatları

Köklerini Osmanlı İmparatorluğu yıllarından alan Ziraat Bankası, Türkiye’nin en eski kamu bankasıdır. Yılların getirdiği birikim ve tecrübe ışığında, çalışanlarına profesyonel bir iş ortamı sunan Ziraat Bankası, banka sektöründe kariyer yapmak isteyen çoğu kişinin çalışmak istediği bir kurum olmuştur. Ziraat Bankası personel alımları, insan kaynakları departmanının tespitleri doğrultusunda gerçekleşir. Personele ihtiyaç duyulduğu takdirde, gerekli iş ilanı yayınlanır ve banka sınavları açılır. Sınavlardan başarıyla geçen adaylar ise mülakatlara davet edilir. Ziraat Bankası mülakatları nasıl yapılır? Ne tarz sorularla karşılaşabilirsiniz? Bu soruların yanıtlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Ziraat Bankası, online mülakat yapmayı tercih etmemektedir. Bu nedenle banka sınavından başarılı olduğunuz takdirde birebir mülakata davet edilirsiniz. Ziraat Bankası her pozisyon için grup mülakatı yapmamaktadır. Birebir mülakatlarda üniversitede okuduğunuz bölümle alakalı sorularla sıkça karşılaşabilirsiniz. Örneğin kamu yönetimi mezunu bir müfettiş yardımcısı adayına ticaret hukuku alanında soru yöneltilirken maliye mezunu bir adaya Türkiye’nin kalkınma planları sorulabilmektedir. Bu nedenle eğitim aldığınız bölümün derslerine hakim olmalısınız. Bunun yanında bankacı olmanın bir gerekliliği olarak Ziraat Bankası, birebir mülakatlarda sizin ekonomiye ne kadar hakim olduğunuzu ölçer. Örneğin firma faaliyet döngüsü nedir? Bankalar menkul kıymet ihracını hangi durumlarda arttırır? Bu tarz ekonomi sorularını yanıtlayabilmek için düzenli olarak ekonomi haberlerini takip etmenizi öneririz. Genel kültürünüzü ölçme amaçlı BDDK başkanı kimdir? Arap baharı nasıl sonuçlanmıştır? Benzeri sorularla karşılaşabilirsiniz. Banka mülakatları pek çok aday tarafından zorlayıcı olarak nitelendirilmiştir. Bunun sebebi bilgi birikimini ve genel kültürü ölçmeye dayalı sorularla karşılaşılmasıdır. Personel adayının bilgi birikimini ölçmenin yanında karakteristik özellikleri de Ziraat Bankası mülakatlarında önemli bir paya sahiptir. Bu nedenle son okuduğunuz kitap nedir? Hangi türde kitap okumayı seversiniz? En büyük hobiniz nedir? Gibi sorulara yanıt vermeniz istenebilir. Bu sorular iş verenin personeli daha iyi tanımasını sağlayacaktır. Ayrıca Ziraat Bankası’nda neden çalışmak istediğiniz, bankanın tarihçesi gibi kurumu ne kadar tanıdığınıza yönelik sorular sorulabilir. Buradaki asıl amaç, Ziraat Bankası personeli olmayı gerçekten isteyip istemediğiniz görmektir. Neden Ziraat Bankası? Sorusuna vereceğiniz yanıt bütün mülakatın gidişatını belirleyebilecek stratejik bir cevaptır. Gördüğünüz gibi Ziraat Bankası mülakat soruları oldukça çeşitli ve personeli sınamaya yöneliktir.

Ziraat Bankası mülakatlarına girerken erkekler takım elbise, kadınlar da etek-ceket veya pantolon-ceket takım elbise giymelidir. Erkekler saç ve sakal tıraşını olmalı, kadınlar abartı makyaj yapmaktan kaçınmalıdır. Yansıtacağınız görüntü, yaratacağınız ilk izlenim açısından oldukça önemlidir. Ayrıca mülakat sırasında stresinizi belli etmemeli, özgüvenli ve samimi bir şekilde size yöneltilen soruları yanıtlamalısınız. Sonuç olarak Ziraat Bankası personeli olmak için, iş verenin sizi tanımasına izin vermelisiniz. Mülakatın temel amacı budur. Kendinizi iyi ifade edin, profesyonel davranın ve yetkinliklerinizi iş verene kanıtlayın.

Vakıfbank Mülakatları

Varlığını 1954 yılından beri sürdüren Vakıfbank, ülkemizin önde gelen kamu bankaları arasında yer almaktadır. Bankacı olmak isteyen personel adaylarından yoğun talep gören Vakıfbank, ihtiyaç dahilinde personel alımını sağlamaktadır. Vakıfbank personel alım süreci tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi iş ilanının yayınlanmasıyla başlayıp, banka sınavlarıyla devam eder ve mülakatla sonuçlanır. Her bankanın mülakat sistemi ve mülakat soruları farklı olabileceği için Vakıfbank mülakatlarını özel olarak incelemelisiniz.

Vakıfbank mülakatları, personeli tanımaya ve bilgisini ölçmeye yönelik uygulamalardır. Banka sınavlarını başarıyla tamamlayan personel adayları, Vakıfbank insan kaynakları departmanı tarafından birebir mülakata davet edilir. Online mülakat yapmayı tercih etmeyen Vakıfbank, personel adaylarıyla direkt görüşme gerçekleştirir. Birebir mülakata çağrılan personel adayları, başvurdukları pozisyona göre grup mülakatına veya direkt olarak bireysel mülakata girer. Vakıfbank mülakatlarında personel adayının bilgi birikimi ve genel kültürü ölçülür. Adaydan kısaca kendisini anlatması istenir, devamında üniversitede aldığı eğitimle alakalı uzmanlık bilgisini ölçecek sorular yöneltilir. Örneğin uluslararası ilişkiler mezunu bir personel adayına küresel siyasetle alakalı sorular yöneltilebilir. Bankacılık, finans dünyasının gözde mesleklerinden olduğu için küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisine dair sorularla, bankacı adayının ekonomiyi ne kadar takip ettiği analiz edilir. Ayrıca başvurduğunuz kadro ile alakalı ne kadar bilgi sahibisiniz? neden bu pozisyonda çalışmak istiyorsunuz? Vakıfbank’a neler katabilirsiniz? Gibi sorularla bankacılık ve Vakıfbank hakkındaki bilgi birikiminiz sorgulanır. Bu sayede iş veren, Vakıfbank personeli olmayı ne kadar çok istediğinize ve ne kadar ilgili olduğunuza dair fikir edinebilmektedir. Vakıfbank mülakatlarında başarılı olmak istiyorsanız bankanın tarihçesini, bankacılık mesleğinin niteliklerini araştırmalı, gündemdeki son ekonomi haberlerini takip etmeli ve lisans eğitiminizde edindiğiniz bilgileri tazelemelisiniz. Vakıfbank mülakatlarında bilgi veya araştırma istemeyen, personeli tanımaya yönelik sorular da gelmektedir. En sevdiğiniz yazar kimdir? Neden seviyorsunuz? Bu tarz sorular sorarak Vakıfbank sizin karakter analizinizi yapmakta ve kendinizi ifade etme yeteneğinizi ölçmektedir. Ayrıca geçmiş iş deneyimlerinizle alakalı sorularla karşılaşabilirsiniz. Örneğin son işinizden neden ayrıldığınızı açıklamak zorunda kalabilirsiniz. Bu noktada dürüst davranmanız oldukça önemlidir ancak direkt olarak eski işiniz ve iş vereniniz hakkında negatif yorumda bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Bu soruya vereceğiniz yanıt sizin ne kadar profesyonel biri olduğunuzu gösterecektir.

Vakıfbank mülakatları, birebir mülakat şeklinde gerçekleşmektedir. Bu durum personel adayları için stres yaratabilmektedir. Vakıfbank mülakatları sırasında soruların hızlıca yöneltilmesi çoğu zaman personel adaylarının stresini arttırmaktadır. Bu durumla baş edebilmek için yöneltilen sorulara dürüstçe cevap vermeli ve kendinize güvenmelisiniz. Vakıfbank dahil bütün bankaların mülakatlarında en önemli şey özgüvendir. Mülakat için vaktiniz kısıtlı olacağı için sorulara hızlıca yanıt vermeli, kafa karıştırmadan yalın cümleler kurmalı ve kendinizi iyi ifade etmelisiniz. Vakıfbank mülakat soruları için bir hazırlık yapmanız, önceden hazırlanmanız, eski mülakatlarda sorulan soruları incelemeniz ve mülakatı deneyimlemiş kişilerden bilgi almanız rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Halkbank Mülakatları

Savaş sonrasında Türkiye’nin tekrar güçlenmesi için yapılan ekonomik hamleler kapsamında 1933 yılında bir kamu bankası olarak Halkbank kurulmuştur. 1938’de faaliyete geçen Halkbank, Türkiye’nin en eski kamu bankalarından biri haline gelmiştir. Yılların verdiği tecrübe, oturmuş bankacılık sistemi, kurumsal yapısı ve bünyesinde pek çok kadroyu barındıran geniş organizasyonu sayesinde Halkbank iş arayan bankacı adaylarının gözde bankalarından biri olmuştur. Halkbank, iş arayanlardan gelen talebe istinaden ihtiyacı doğrultusunda personel alımı yapmaktadır. Personel alımı yaparken, adayları sınamaya ve elemeye yönelik bazı uygulamalar gerçekleştirilmektedir. İş ilanının yayınlanmasıyla başlayan Halkbank personel alım süreci, banka sınavları ve mülakatlarla devam etmektedir. Mülakat, işe alım sürecinin son ve en önemli aşamasıdır. Halkbank personeli olmak istiyorsanız eğer Halkbank mülakatlarına dair bilgi edinmeli ve kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

Halkbank, banka sınavından başarıyla geçen adaylara online mülakat yapmadan birebir mülakata çağırır. Önce grup mülakatına ardından bireysel mülakata giren personel adaylarını tanımak, yetkinliklerini sınamak için mülakatlarda birtakım sorular sorulur. Halkbank grup mülakatları, bir fikir tartışması veya ürün satışı üzerine gerçekleşebilmektedir. Başvurduğunuz pozisyona göre grup mülakatında uygulanacak yöntem de değişir. Stres altında nasıl davrandığınız, benimsediğiniz fikri nasıl savunduğunuz, sabrınız, kendinizi ifade etme yeteneğiniz, özgüveniniz, liderlik vasfınız gibi karakteristik özellikleriniz grup mülakatında analiz edilir. Grup mülakatını başarıyla tamamlayan personel adayları Halkbank tarafından bireysel mülakata davet edilir. Sohbet ortamında geçen bireysel mülakatta, kendinizden bahsetmeniz istenir. Bu soruya vereceğiniz cevap mülakatın yol haritasını çizer. Örneğin kitap okumayı sevdiğinizi söylerseniz en sevdiğiniz kitap veya en sevdiğiniz yazar sorulur. Bu sorular seri bir şekilde yöneltileceği için cevap verirken dürüst olmalı ve hızlı davranmalısınız. Mülakat ilerledikçe yöneltilen sorular da derinleşecektir. Halkbank mülakatlarında ekonomiyi ne kadar yakından takip ettiğiniz, genel kültür seviyeniz, bankacılık mesleğine dair bilginiz ölçülür. Halkbank’a dair bildikleriniz sorgulandığında net cevaplar verebilmeli ve neden Halkbank’ta çalışmak istediğinizi anlatabilmelisiniz. Bunun için mülakata katılmadan önce mutlaka Halkbank’ın organizasyon yapısı, tarihçesi, vizyonu ve misyonu gibi önemli konularla ilgili araştırma yapmalısınız. Mülakat her ne kadar sohbet havasında geçse de aslında sizin bütün yetkinlikleriniz ve birikiminiz ölçülür. Alım yapılacak kadro için aranan yeterlilikleri sağlayıp sağlamadığınız mülakatta belli olur. Kendinizi ne kadar iyi ifade ettiğiniz, özgüveniniz mülakatın başarısında belirleyici rol oynayacaktır. Halkbank personeli olmak için başarılı olmanız gereken en kritik aşama birebir mülakatlardır.

Banka mülakatlarına vaktinden önce gelip hazır vaziyette beklemenizi tavsiye ederiz. Dakiklik ve disiplin iş verenlerin personelde aradığı önemli özelliklerdendir. Bunun yanında kıyafetiniz, duruşunuz, jest ve mimikleriniz kısacası görüntünüz mülakat ciddiyetine hitap etmelidir. Mülakat için gerekli bilgi birikimine sahipseniz ve bahsettiğimiz noktalara dikkat ederseniz Halkbank mülakatlarından başarıyla geçip Halkbank personeli olmaya hak kazanabilirsiniz.

KAYNAK: Nurkan Aydoğan – Banka Mülakatları

” https://www.nurkanaydogan.com/banka-mulakatlari/ ”