CDP İklim Değişikliği Programı’nda Garanti BBVA Yer Aldı

CDP İklim Değişikliği Programı'nda Garanti BBVA Yer Aldı
CDP İklim Değişikliği Programı'nda Garanti BBVA Yer Aldı

Garanti BBVA, Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre dünyanın en büyük raporlama platformlarından biri olan CDP’nin İklim Değişikliği Programı’nda dünya çapında seviye aldı. BBVA, programda A Listesi’nde yer alıyor. Sürdürülebilir kalkınma için bankanın hayata geçirdiği çalışmalar ve uygulamalar liseye girmesini sağladı. Garanti BBVA tarafından yapılan açıklamaya göre BBVA, dünya genelinde toplamda 270 şirketin dahil olduğu CDP Global A Listesi’nde farkındalık, yönetim ve çevresel riskler ile ilgili başarılı çalışmaları ile öne çıktı.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı olan Ebru Dildar Edin konu hakkında, “Bu konuda en somut adımlarımız arasında yer alan banka kararlarını ve sürdürülebilir ürün ve hizmet anlayışımızı ise 2010’lu yıllardan bu yana her yıl daha da geliştirerek ilerletiyoruz. Dünyanın en güçlü yeşil sivil toplum kuruluşu olarak tanınan, iklim değişikliğiyle mücadele ve doğal kaynakların korunması alanlarında faaliyet gösteren, CDP’nin Türkiye ofisi olan CDP Türkiye’nin de ana destekçiyiz. Türkiye’de Sabancı Üniversitesi çatısı altında faaliyete başlayan CDP’nin çevre konusunda iş dünyasına yaptığı şeffaflık çağrısına ilk koşanlardan olduk.” dedi.

Türkiye’den İlk Şirket Olduk

2009 yılından bu zamana kadar CDP İklim Değişikliği programına, 2015 yılından bu zamana kadar ise CDP Su Programı’na şeffaf ve topluma açık raporlama gerçekleştirdiklerinin altını çizen Edin, açıklamasına devam etti. Edin, “Raporlarımızı da her yıl sürdürülebilirlik internet sitesinden herkese açık şekilde paylaşıyoruz. Geçtiğimiz aylarda bir CDP girişimi olan Bilime Dayalı Hedef İnisiyatifi (Science Based Target) doğrultusunda 1,5 derecelik sıcaklık artışı hedefiyle uyumlu olarak, karbon emisyonlarını 2025’e kadar yüzde 29, 2035’e kadar da yüzde 71 azaltma hedefi koyduk. Bilime Dayalı Hedef taahhüdü doğrultusunda kendi operasyonlarımızdan kaynaklı Kapsam 1 ve sadece satın aldığımız enerji/elektrikten kaynaklanan Kapsam 2 emisyonlarında mutlak azaltım yapacağız. Böylece karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlamak için bilime dayalı yöntemlere göre mutlak hedef koyan Türkiye’den ilk şirket olduk.

Son olarak 8 Aralık’ta açıklanan CDP İklim Değişikliği Programı’na yaptığımız raporlama sonucunda global seviyede A listesinde yer aldık. Bu listede bir kez daha yer almamız çalışmalarımızın uluslararası arenada değer bulduğunu kanıtlaması açısından da büyük önem taşıyor. Dünyada yatırımcıların değerlendirme kriterleri içinde gittikçe daha güçlü skorlara ulaşan çevresel faktörlere bankamızın gösterdiği uyum uluslararası ilişkilerde de etkisini göstermektedir. Kendi faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkilerimizi en aza indirecek uygulamalar hem de müşterilerimizin daha sürdürülebilir iş modelleri benimsemelerini teşvik edecek inovatif finansman modelleriyle, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesine ve düşük karbonlu ekonomiye geçişine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını tamamladı.