Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz ve Enflasyon Açıklaması Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz ve Enflasyon Açıklaması Yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz ve Enflasyon Açıklaması Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan, faiz ve enflasyona yönelik açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı’nın “Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor. Bunun için sizlerle istişareye önem veriyoruz.” sözleri dikkat çekti.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı’nın satır başlıkları şu şekilde yer aldı:

“Buralara vesayetle ya da aristokratik kanallarla gelmedik. Hayatın merdivenlerini teker teker tırmandık. KKTC Cumhurbaşkanı bunları davet ediyor. Gitmiyorlar sonra beni eleştiriyorlar. Bununla sana ekmek çıkmaz. Senin Kuzey Kıbrıs diye bir aşkın var mı?

Kendisine ait doğru yanlış hiçbir fikri, projesi, hayali olmayan, dışarıdan ve içeriden yazılan senaryoların tetikçiliğini yapmak dışında müktesebatı bulunmayanların ekonomiyle ilgili ahkâm kesmesi gerçekten gülünçtür.”

Ekonomi Bir Gönül İşidir

Konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomi de, siyaset de bir gönül işidir, adanmışlık işidir.” cümlesi dikkat çekti. “Bu yıl koronavirüs nedeniyle iş dünyasında da farklı bir yıl geçiriyoruz. TOBB’un bu yılki genel kurulu malum ertelendi. Biz de iş dünyasında video konferansla bir araya gelmek istedik. Bu da geçer yahu diyoruz. İnşallah geçecek.” diyen Erdoğan, koronavirüs nedeniyle iş dünyasının etkilendiğini fakat bu dönemin de geçici olduğunu dile getirdi.

“Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faiz oranları ile ilgili olarak konuşmasında şu ifadelere yer verdiği görüldü:

“Yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Yüksek faizle bizler gerçek anlamda yatırım yapabilir miyiz? İstihdam yapabilir miyiz? Üretim yapabilir miyiz? Mümkün değil. Öyleyse bizim bu noktada çok daha dikkatli olmamız lazım.  Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor. Bunun için sizlerle istişareye önem veriyoruz.

Tıpkı bugün yaptığımız gibi her kesimle istişare olmaya önem gösterdik. Şimdi önümüzde yeni bir dönem var. Artık çok daha güçlü bir şekilde üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata odaklanmamız gerekiyor. El birliği ile bu sıkıntılı dönemi de geride bırakacağız.”

“Dünya ile birlikte Türkiye de yeni bir döneme giriyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Türkiye’nin de Dünya ile birlikte yeni bir döneme girdiğini ifade etti. Erdoğan, “Tarihi öneme sahip projeleri işte bu dönemde hayata geçirdik. Dünya ile birlikte Türkiye de yeni bir döneme giriyor. Artık vites yükseltmenin bile yeterli olmadığı araç değiştirmenin olduğu bir dönemdeyiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.” dedi.

Hedef Tek Haneli Enflasyon

Türkiye’nin bir şahlanış dönemine geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enflasyon ile ilgili hedeflerini de açıkladı. Erdoğan, “İnşallah artık ülkemiz şahlanış dönemine giriyor. Hedefimiz bir anca önce tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır. Önümüzdeki sorunları piyasa ekonomisi kurallarına uygun bir şekilde çözeceğiz. Salgına rağmen ülkemizin pozitif yönde büyüyeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.