Piyasa Yapıcı Bankalar Belirlendi!

Piyasa Yapıcı Bankalar Belirlendi!
Piyasa Yapıcı Bankalar Belirlendi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2021 yılı için piyasa yapıcı olan bankalar belirlendi. Bakanlık tarafından oluşturulan listede 11 bankanın ismi yer aldı. Kamu ve özel bankaların bulunduğu listedeki isimler, gelecek yılın piyasa yapıcısı olarak belirlendi.

Konuya yönelik olarak açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, açıklamasında, “Bilindiği üzere, Piyasa Yapıcılığı sisteminde yer alan veya sisteme yeni dahil olmak isteyen bankalar için Ocak – Aralık 2021 dönemine ilişkin olarak belirlenmiş olan kriterler 12 Kasım 2020 tarihli Basın Duyurusu ile kamuoyuna duyurulmuştur.” ifadelerine yer verdi. Açıklama resmi internet sitesi üzerinden yapıldı.

11 Banka Piyasa Yapıcı Olarak Belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın devamı ise şu şekildeydi:

“Piyasa Yapıcılığı uygulaması çerçevesinde bankalara sağlanan haklar, getirilen yükümlülükler ve genel esaslara ilişkin hususları düzenleyen “Piyasa Yapıcılığı Sözleşmesi”nin 11’inci ve 13‘üncü maddeleri gereğince başvuruda bulunan bankalardan belirlenen kriterleri karşılayan ve Ocak – Aralık 2021 döneminde Piyasa Yapıcı olarak faaliyet göstermesi uygun görülen bankalar alfabetik sırayla aşağıda yer almaktadır.”

Hangi Bankalar Piyasa Yapıcı Listesinde Yerini Aldı?

İşte Bakanlık tarafından 2021 yılı için belirlenen bankaların listesi!

 1. Akbank T.A.Ş.
 2. Denizbank A.Ş.
 3. HSBC Bank A.Ş.
 4. QNB Finansbank A.Ş.
 5. Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
 6. Ziraat Bankası A.Ş.
 7. Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
 8. Türkiye Halk Bankası A.Ş.
 9. Türkiye İş Bankası A.Ş.
 10. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
 11. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.