Denizbank TOBB Nefes Kredisi Projesine Katıldı

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında Denizbank, KOBİ’ler için oluşturulan “TOBB Nefes Kredisi” projesine katıldı. KOBİ’lere özel düşük faizli kredi sağlamak amacıyla hayata geçirilen projede, KOBİ’lerin ülke ekonomisine sağladığı katma değerin bilincine vurgu yapıldı.

Esnaf ve küçük işletmelerin bu zorlu dönem içerisinde rahat bir nefes alabilmesi, hızlı ve uygun maliyet ile ekonomik yönden çözüme ulaşabilmesi için oluşturulan TOBB Nefes Projesi, KOBİ’lerin ekonomik yöndeki ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanacak.

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve KGF (Kredi Garanti Fonu) iş birliği tarafından hayata geçirilen projeye destek veren Denizbank, cazip vade ve faiz oranları ile küçük ve orta ölçekli işletmeler için can suyu olacak.

Yapılan iş birliği doğrultusunda TOBB’a bağlı oda ve borsa üyesi olan KOBİ’lere özel olarak; 2020 yılında 6 ile 8 ay süreli anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılında ise aylık ödemesi 12 eşit taksitten oluşan ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranı bulunan “Nefes Kredisi” verilecek.

Projede Üçüncü Kez Yer Alıyor

Denizbank geçmiş yıllar içerisinde de “Nefes Kredisi” desteğine iki kez katılım sağlamıştı. Konuya yönelik olarak açıklama yapan Banka Genel Müdürü Hakan Ateş şu cümlelere yer verdi:

“Ekonomimizi ayakta tutan, istihdamın, üretimin, ihracatın yükünü sırtlayan KOBİ’lerimizin yanındaki güç olmak amacıyla, piyasa Faiz oranlarının altında gerçekleştirilen tüm projelerde hep ön safta yer aldık. KOBİ’lerimiz, Korona virüs ile mücadelenin zirveye çıktığı bu hassas dönemde ülkemiz için büyük fedakarlıkta bulunarak kepenklerini gönüllü olarak kapattı. Birçok tezgah, dükkan, fabrika uzun süredir faaliyet gösteremiyor. Onlar üzerine düşeni yaptı, şimdi bu toprakların ürettikleri ile ekmeklerini kazanan bizler de; üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

Bugüne kadar özellikle KOBİ’lere ve küçük esnafa sunduğu destekle, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma ve sosyal dengenin oluşturulması yönünde önemli misyon üstlenmiş bir kurumuz. Bu değerli mirastan aldığımız güçle, yeniden önemli inisiyatif üstlenerek TOBB ve KGF desteği ile, yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı ve üst limiti 50.000 ve 100.000 TL arasında değişen “TOBB Nefes Kredisi”ni hayata geçiren banka konumunda yer alıyoruz. Yağmurlu havada şemsiyeyi kapatmıyor, 2020 yılında bir kez daha KOBİ’lerimizin yanında olmaktan gurur duyuyoruz.”

Denizbank Nefes Kredisi ile 3 Milyar TL Destek Verildi

Denizbank Nefes Kredisi ile ilgili olarak Genel Müdür Hakan Ateş açıklamasını şu cümleleri ile tamamladı:

“2017 yılında KOBİ’lerimize düşük faiz imkânı tanıdığımız ilk Nefes Projesi önümüze geldiğinde, hiç tereddüt etmeden tek özel Banka olarak yerimizi aldık; devrim niteliğindeki bu iş için taşın altına elimizi koyarak toplam 12 bin KOBİ’ye, 1,1 milyar TL kredi kullandırdık. 2018 yılında da, piyasada mevduat faiz oranı yüzde 15’e yakın, kredi faiz oranları ise yüzde 17-18’ler civarında iken, aylık yüzde 0,99 faizli kredi imkânı ile KOBİ’lere nefes aldırmak üzere yeniden bir araya geldik. Toplam 1.3 milyonun üzerinde işletmenin üye olduğu TOBB, Hazine Müsteşarlığımız ve Kredi Garanti Fonu’nun desteği sayesinde 4 banka ve 2 katılım bankası güçlerimizi birleştirdik, kamu bankalarının yanında yine tek özel banka olarak yerimizi aldık. Bu projede de toplam 8 bin KOBİ’ye, 1,2 milyar TL kredi kullandırdık. Şimdi ise; üçüncüsü tesis edilen Nefes Kredisi projesinde, 3 Milyar TL tutarında krediyi gerçek ihtiyaç sahibi KOBİ’lerimize aktarmak için var gücümüzle çalışacağız.”