Garanti BBVA Mavi Nefes Projesi Adrasan’da

Garanti BBVA Mavi Nefes Projesi Adrasan'da

Garanti BBVA, DenizTemiz Derneği ve TURMEPA iş birliği ile gerçekleştirilen ve deniz kirliliğini önlemek amacıyla Marmara Denizi’nde başlatılan “Mavi Nefes Projesini”, Antalya Adrasan’a taşıdı.

Banka tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj sorununu çözmek, denizlerdeki genel kirliliğin önüne geçmek ve ihtiyaç halinde farklı bölgelerde deniz kirliliğiyle mücadele etmek için hayata geçen Mavi Nefes Projesi’nde yer alan iki deniz süpürgesi müsilaj ve katı atık temizliği yapacak.

Oluşturulan proje doğrultusunda, temmuz ayından itibaren deniz turizminin yoğun olduğu Adrasan bölgesinde de faaliyete geçilecek. Böylelikle deniz süpürgesi, bölgede 4 ay boyunca hem katı hem de sıvı atık toplayarak deniz temizliği için çalışma yapmış olacak.

60 tonluk atık geri dönüşüme kazandırıldı

Projenin başlangıcından bu yana, Marmara Denizi’nde çalışan 2 deniz süpürgesi ile 21 Eylül 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında yaklaşık 60 tonluk atık geri dönüşüme kazandırıldı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, Garanti BBVA olarak, çalışanlarına, müşterilerine, topluma ve dünyaya karşı sorumlu olduklarının bilinciyle, iklim kriziyle mücadelede sürdürülebilirliği uzun yıllardır işlerinin odağına koyduklarını ifade etti. Evlioğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Projenin ilk 9 ayında ise Marmara Denizi’nden yaklaşık 60 tonluk atığı geri dönüşüme kazandırdık. 3 yıl sürecek projemizin henüz birinci yılı dolmadan Marmara Denizi dışında ihtiyaç bulunan bölgelere de destek olmak için kolları sıvadık. Bu kapsamda deniz turizminin yoğun olarak yaşandığı Antalya Adrasan bölgesinde de temmuz ayından itibaren 4 ay boyunca deniz süpürgesiyle aynı zamanda sıvı atık alımı da yaparak temizleme çalışmalarına destek olmanın heyecanını yaşayacağız. Bu projeyle deniz ekosisteminin iyileşmesine katkı sağlamak ve gelecek kuşaklara daha temiz denizler bırakmaya destek olmak istiyoruz. Dünyamıza ve geleceğimize iyi bakmak için üzerimize düşen görevleri yapmaya devam edeceğiz.”

“İstanbul Boğazı’nda yakaladığımız başarıyı Adrasan’da da yakalayarak milyonlarca litre deniz suyunun temiz kalmasını sağlayacağız.”

DenizTemiz Derneği/TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ise;

“Kemer, Tekirova, Phalesis, Çamyuva, Çıralı, Olimpos ve Adrasan’da hizmet verecek Mavi Nefes Adrasan deniz süpürgemiz yüzey atık toplama hizmetinin yanı sıra teknelerden siyah ve gri su alımı da gerçekleştirecek. Bu kıyılarımız, her yıl yüzlerce tur ve binlerce özel teknenin ziyaret ettiği deniz turizminin ülkemizdeki en gözde merkezlerinden. Gerçekleştireceğimiz sıvı atık alım ve deniz süpürgesi hizmetiyle cennet koylarımıza Garanti BBVA ile koruma şemsiyesi açıyoruz. İstanbul Boğazı’nda yakaladığımız başarıyı Adrasan’da da yakalayarak milyonlarca litre deniz suyunun temiz kalmasını sağlayacağız.” dedi.