Halkbank Hesabı Bulunanlar Dikkat!

Halkbank Hesabı Bulunanlar Dikkat!

Halkbank, resmi internet adresi üzerinden hesabı bulunan kişiler için oldukça önemli bir duyuru yaptı. Hesabı bulunan müşterilere “zaman aşımına uğrayan” hesaplarla ilgili açıklama yapıldı. Duyuruda 15 Haziran tarihine dikkat çekildi.

Halkbank tarafından yapılan açıklamada, zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklar hakkında bilgilendirme yapıldı. Yapılan duyuruda şu cümleler yer aldı:

“5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.”

Hesaplar TMSF’ye Devredilecek

Banka zaman aşımına uğrayan hesapların devri ile ilgili olarak da açıklamada bulundu. Zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesinin bankanın internet sitesi üzerinden bulunabileceği ve burada yayımlandığı, müşterilerin hesaplarını listeden bakarak görebileceği ifade edildi. Hesabının listede olduğunu fark eden müşterilerin en geç 15 Haziran 2020 tarihine kadar bankaya başvuru yapması gerektiği belirtildi. Müşterilerin kimlik belgeleri ile şubeye gitmeleri rica edildi.

15 Haziran 2020 tarihinden sonra başvurmayan ve üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan hesapların yasa gereği zaman aşımına uğraması ile birlikte Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredileceği belirtildi. Banka bu açıklamayı da şu şekilde gerçekleştirdi:

“Listede bulunan mudilerimizin en geç 15 Haziran 2020 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir. 15 Haziran 2020 tarihine kadar işlem yapılmaması halinde yasa gereği zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Müşterilerimize duyurulur…”