İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Açıklama Yaptı

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankanın salgın ile mücadele kapsamıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Salgınla mücadele konusunda şirketlere sağlamış oldukları desteklerden ve banka bünyesinde uygulanan hayati önlemlerden bahsetti.

Yayılmaya başladıktan sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen salgın, Türkiye’deki etkilerini de gösterdi. Ülkemizde de yayılarak pek çok insana etki eden ve ölümlerin gerçekleştiği bu günlerde müşterilerin ve toplumun sağlığını koruyacak gerekli önlemler bankalar tarafından alınmaya başlandı. İş Bankası da gerek sağlık gerek toplum refahı açısından bu önlemleri hayata geçirdi.

Salgının küresel çapta yaşanması ve direkt olarak ekonomiyi etkilemesi nedeniyle bankalar bu etkiyi azaltmak, müşterilerin mağduriyet seviyesini en aza indirmek amacıyla destek paketlerini açıklamaya başladı. Bu bankalardan biri de İş Bankası oldu. Bali, son bir hafta içerisinde rüya gibi bir dönem yaşadıklarını ifade ederek şu sözleri sarf etti:

“Ekonomiye destek paketi ile firma ve gerçek kişilerin vadesi gelen borçlarını erteliyor, KOBİ ve mikro işletmeleri başta olmak üzere ödemesiz dönem veren yapılandırma, mevcut ve ilave limitlerle destekliyoruz. Maaş anlaşması olsun olmasın müşterilerimizin maaş ödemelerini gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle gerçekleştirmelerine olanak sağladık, fakat bunu istihdam azaltmama şartına bağladık. Sağlık güvenliğini teşvik için dijital kanallardaki havale, EFT vb. işlemlerde komisyon ve ücret uygulamasını sıfırladık.

Toplu iş sözleşmemizi sonuçlandırarak, sendikal örgütlenmenin bir farkı olarak enflasyon beklentilerinin ötesinde ve düşük maaşlıları da koruyacak şekilde, yüzde 16-14-11 şeklinde kademeli, her halükarda 500 TL’nin altında olamaz düzenlemesi ile zam yaptık. Böylece, çalışanlarımızın ücretlerine ortalamada yüzde 15,28 artış sağlamış olduk. Toplamda ise 21.067 çalışanımız yüzde 15 ve üzerinde artış alacak.”

Yaklaşık 9 Bin Kişi Evden Çalışıyor

Adnan Bali tarafından yapılan açıklamalarda evden çalışan ve evde kalması gereken çalışan sayıları da ifade edildi. Bali:

“14’er günlük dönüşümlerle yüzde 50 ve mümkün olduğu oranda daha fazla çalışanımızın online-realtime bağlantılı olarak evden çalışması (yaklaşık 9.000 kişi) veya evde bulunması (yaklaşık 5.000 kişi) uygulamasına geçtik. Hamilelik, süt emzirme, kronik hastalık ve bağışıklık sistemi zafiyetine işaret eden hastalık vakalarının tamamında çalışanlarımızı idari izinli saydık. Okul çağında çocuğu olan çalışanlarımız arasında ihtiyaç duyanlara ücretli, talep edenlere ise ücretsiz izin uygulamasını başlattık. İşyerine gelenler ve birer kişi olarak çalıştıkları için dönüşüme dahil olmayan güvenlik görevlileri dahil bütün çalışanlara ve yöneticilere, (Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları hariç) aylık 3.500 TL brüt ödeme başlattık. Hijyen kolaylığı için serbest kıyafet uygulamasına geçtik. En ücra şubelerimiz dahil çalışanlarımıza maske, eldiven, dezenfektan vb. gönderip dağıttık, para teması olanlarda eldiven zorunluluğu getirdik. Genel Müdürlükte toplu yemek uygulamasını kaldırıp masalara kadar kumanya dağıtımına geçtik. Kumanya uygulamasına, sıcak yemek sunan aynı firmaca ve Bankadaki mutfak düzenimizde gözetim altında hazırlanması şartıyla geçtik. Çok sayıda çalışanın bulunduğu Genel Müdürlük ve Operasyon Merkezleri binalarımıza yeterli sayıda en fonksiyonlu termal kamera tedarik ettik ve kurulumunu tamamladık.” dedi.

Şubelerimizi Kapattık

Güvenlik önlemleri ile bazı şubelerini kapatmış olduklarını belirten Bali, şu şekilde devam etti:

“Havalimanı, üniversite, hastane, AVM şubelerimizi kapattık. Bütün binalarımızda, şube binalarımız dahil sıklığı arttırılan detaylı dezenfekte temizlik uygulaması başlattık. Bankamatik cihazlarını ve çalışanların servis araçlarını detaylı dezenfekte temizlikten geçirdik ve bunun sıklığını artırdık. Havalandırma sistemlerini tamamen dezenfekte edip, yüzde yüz taze havaya çevirdik. Tüm yurtiçi yurt dışı toplantı ve etkinlikler iptal ettik. Toplantıları, video konferansa çevirdik. Yurtdışından gelen bütün çalışanlarımız ve/veya yakınları için idari izinli olarak 14 gün işe gelmeme uygulaması başlattık. Müşterilerimizi ve çalışanlarımızı sürekli bilgilendirdik. Çalışanlarımız için sağlık uzmanlarımızca hazırlanan ve kurum doktorumuzun anlatımı ile video klipler hazırlatıp yayınladık.

Kanaatimce bu sıra dışı hadisede şu ana kadar iyi bir imtihan verdik. Bütün bunları da önceden hazır olan ‘Acil Durum Eylem Planları – Bulaşıcı Hastalıklar’ faslı kapsamında, tek tek Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları başta olmak üzere şahısların ve sorumlulukların tanımlandığı Kriz Yönetim Ekip ve Komiteleri ile, ayrıca sendikal örgütlenme dahil kurum ve kurallarımızla, önce insan yaklaşımımızla, en önemlisi samimiyetimizle yaptık.”

Ülkemizin yaşadığı bu olağanüstü süreci aşmak için ‘Türkiye’nin Bankası’ olarak her zamanki gibi yapıcı ve çözümcü anlayışımızı bugüne kadar olduğu gibi sürdüreceğiz. Bu kapsamda da ihtiyaç duyulması halinde gerekli her türlü ilave tedbiri alacağız.”

Bali, açıklamasının sonunda tedavi olan vatandaşlar için şifa diledi.