İş Bankası R3 Blockchain Platformu’na Katıldığını Açıkladı

İş Bankası R3 Blockchain Platformu’na Katıldığını Açıkladı

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası, 300 üyeli gerçekleşen R3 Blockchain Platformu’na katılığını açıkladı. Böylelikle bu platforma dahil olan ilk Türk bankası oldu. Banka tarafından yapılan açıklamada da R3 Blockchain Birliği’ne katılan ilk Türk bankası olunması vurgulandı. Açıklama İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen’den geldi.

Sezen yapmış olduğu basın açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Blockchain teknolojisini; güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği artırma potansiyeli nedeniyle finans sektörünün ve bankacılığın geleceğini şekillendirecek, yeni bir iş modeli olarak görüyoruz. Henüz blockchain teknolojisi tam olgunlaşmamış olsa da yakın gelecekte bu teknolojinin bankacılık sektöründe çok farklı akışlarda yaygın bir şekilde kullanılacağını düşünüyorum.

Blockchain teknolojisini kullanarak, İş Bankası ve Grup bünyesinde yer alan finansal iştiraklerimiz ile bugüne kadar birçok konsept çalışma gerçekleştirdik. Tüm denemelerimizde, blockchain alanında başarılı çıktılar üretmek için farklı paydaşlarla bir arada çalışmanın ne kadar önemli olduğunu da gördük. Bunun üzerine ilk olarak Türkiye’de blockchain ekosisteminin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla oluşturulan Blockchain Türkiye Platformu’na dâhil olduk. Bir yandan, Blockchain Türkiye Platformu üzerinde bankacılık ve finans dikeyinde yürütülen çalışmalara aktif katkı sağlarken, bir yandan da uluslararası arenada devam eden çalışmaları yakınen incelemeye devam ettik.

Dünyanın en geniş katılımcı ağına sahip blockchain platformu konumunda bulunan R3’ün küresel blockchain ağına katılmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bu platformun bir üyesi olarak, R3’ün Corda platformu üzerinde yürütülen 100’den fazla projeyi yakından inceleme ve R3 üye ağında bulunan 300’den fazla paydaş ile iş birliği ve fikir alışverişi yapma avantajlarından faydalanacağız. Kazanımlarımız ile blockchain alt yapısına entegre olarak geliştireceğimiz hizmetlerimiz ile bu alanda Türkiye’de öncü banka olmayı hedefliyoruz.”

300’den Fazla Katılımcı Bulunuyor

Dünya üzerinde kamu ve özel sektörden 300’den fazla katılımcının bulunduğu ve oldukça geniş bir ekosistem üzerinde çalışmalarını yürüttüğü R3 firması, Corda ismini vermiş olduğu blockchain platformundan yarattığı iş birliği ortamı ile blockchain tabanlı uygulamalar geliştirilmesini sağlıyor.

İş Bankası’nın yanı sıra, pek çok Türk bankası, Blockchain ile aktif olarak çalışmalar yürütüyor. Akbank, Garanti, Yapı Kredi, Aktif Bank, DenizBank ve Ziraat Katılım olmak üzere 7 Türk bankası aktif çalışmalar yürüten bankalar arasında yer alıyor. Bu bankalar haricinde de Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Ziraat Katılım dahil olmak üzere 6 banka, bir süre önce Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blokzincir ağı BiGA’yı faaliyete geçirmişti.