Türkiye Finans İlk Çeyrek Verilerini Açıkladı!

Türkiye Finans İlk Çeyrek Verilerini Açıkladı!

Türkiye Finans Katılım Bankası 2020 yılına ait ilk çeyrek verilerini açıkladı. Bankanın açıklanan verilerine göre 37,4 milyar lira tutarında fon kullandırdığı görüldü. Sektör ortalamasının oldukça üstünde performans gösteren banka, reel sektöre ve ekonomiye olan katkısını büyütmüş oldu.

Banka 8 Mayıs 2020 tarihinde KAP’a (Kamuoyunu Aydınlatma Platformu) ilk çeyrek bilançosunu duyurdu. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslama yapıldığında yüzde 16 oranında artış yaşandığı görüldü. Reel sektöre kullandırılan fonlardaki bu artış, bankanın bu yıl 37,4 milyar TL değerinde fon büyüklüğü elde etmesini sağladı.

Bankanın 2019 yıl sonu verilerine göre kıyaslama yapıldığında yine, toplam aktif büyüklüğünde yüzde 14 artış yaşadığı da görüldü. Bankanın toplam aktif büyüklüğü 59,6 milyar liraya çıktı. Banka 46,8 milyar lirada fon ayırdı. Toplanan fonlar da geçen yılın ilk çeyrek verilerine göre yüzde 17 artış yaşadı.

Türkiye Finans GM Vekili Murat Akşam Açıklama Yaptı

Konuya yönelik olarak açıklama yapan Banka Genel Müdür Vekili Murat Akşam, şu sözlere yer verdi:

“Geçen yılı, sağlam bir performans ile reel sektöre ve ekonomiye olan katkımızı büyük bir ivmeyle artırarak geride bıraktık. Yılın ilk çeyreğinde ise önceliğimiz, Kovid-19 salgını nedeniyle, çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlıklarını korumak oldu. Bu kapsamda hem çalışma arkadaşlarımız hem de müşterilerimiz için gerekli tüm adımları hızlıca atarak önlemlerimizi aldık.

Genel Müdürlük binamız ve şubelerimizde tüm tedbirlerimizi etkin bir şekilde hayata geçirdik. Salgının ilk gününden bu yana, en çok etkilenebilecek müşteri gruplarımız için ekonomi destek paketleri devreye aldık. Bankamızın değerleri arasında olan müşteri odaklılığımızdan aldığımız güçle, salgının getirdiği olumsuz koşullar nedeniyle ödeme zorluğu çeken bireysel ve tüzel müşterilerimizin erteleme taleplerini hızlıca tamamlayarak, onlara destek olduk.

Yanı sıra, bu süreçte, Hazine Destekli ve Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli kredi paketi kapsamında KGF kredisi kullandırımı yaparak 450 milyon liralık kefaletli kredi limiti dahilinde reel sektörü fonlamaya devam ettik. Ayrıca, daha önce olduğu gibi bu çeyrekte de devlet memurları, iş insanları ve kamu personellerine destek olmak amacıyla ülkemizin farklı bölgelerinden dernek ve federasyonlar ile bir araya gelerek protokoller imzaladık.”