Vakıf Katılım 600 Milyon Liralık Destek Planlıyor

Vakıf Katılım 600 Milyon Liralık Destek Planlıyor
Vakıf Katılım 600 Milyon Liralık Destek Planlıyor

Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş, yenilebilir enerji alanları için belediyelere toplamda 600 milyon TL finansman sağlamayı planladıklarını açıkladı. Göktaş açıklamasında, “Önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji alanında 50 belediyeye toplam 600 milyon TL yeşil enerji yatırım desteği yapmayı planlıyoruz” sözlerine yer verdi.

Banka tarafından yapılan açıklamada, belediyelerin akıllı yenilenebilir enerji ve akıllı şehir projelerine destek vermeyi hedefledikleri belirtildi. Banka, ülke ekonomisine değer katacak olan çalışmalara destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Akıllı Şehir Projelerine Destek Verilecek

Vakıf Katılım, Türkiye’nin enerji konusundaki cari açığının azalmasına ve belediyelerin ekonomik anlamda daha da güçlenmesine katkıda bulunmak istediklerini ifade etti. Bu kapsamda; Güneş Enerjisi Santrali (GES), Rüzgar Enerjisi Santrali (RES), Jeotermal Enerji Santralleri (JES) ve Biyokütle Enerji Santralleri gibi yenilenebilir enerji projelerinde finansman sağlayacaklarını belirtti. Bu finansmanın belediyelerle iş ortaklığı şeklinde gerçekleşeceğini ve buna ek olarak akıllı şehir projelerinin de finanse edileceğini dile getirdi.

İlk etapta başlangıç olarak 10’un üzerinde belediyeye GES projesi ile destek vereceklerini de belirten Vakıf Katılım; ulaşım, tarım, sağlık hizmetleri ve atık yönetimi konularında belediyelerin akıllı şehir çalışmalarına da finansal kaynak sağlayacaklarını belirtti.

Vakıf Katılım GM Göktaş: 50 Belediyeye 600 Milyon TL Destek

Konuya yönelik açıklama yapan Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş şu ifadelere yer verdi:

“Vakıf Katılım olarak bizler de milli ekonomiyi destekleme vizyonumuzdan hareketle belediyelerimizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yapacakları yatırımlar ile akıllı şehir projelerine destek olmaya başladık. İş birliği yaptığımız belediyelerin parkları, bahçeleri şimdi temiz enerji ile aydınlanıyor. Aldığımız sonuçlardan çok mutluyuz. Elbette önümüzdeki dönemde bu alanda yapacağımız çalışmaları daha da genişletmek istiyoruz. Yenilenebilir enerji alanında 50 belediyeye toplam 600 milyon TL yeşil enerji yatırım desteği yapmayı planlıyoruz.”