Vakıfbank yılın ilk yarısında 10,19 milyar TL net kar elde etti!

Vakıfbank yılın ilk yarısında 10,19 milyar TL net kar elde etti!

VakıfBank, yılın ilk yarısına ait konsolide edilmiş finansal verilerini açıkladı. KAP’a açıklama yapan bankanın, yılın ilk yarısında ulaştığı 13 milyar 648 milyon lira brüt karından 3 milyar 629 milyon lira vergi karşılığı ayırarak, 10 milyar 19 milyon lira net kar elde ettiği görüldü.

Vakıfbank aktif büyüklüğünü yüzde 76 arttırdı

VakıfBank tarafından yapılan açıklamaya göre, banka yılın ilk yarısında aktif büyüklüğünü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76 oranında artırdı. Bu artışla birlikte bankanın aktif büyüklüğü 1,3 trilyon TL’ye yükseldi.

Nakdi ve gayri nakdi krediler ile milli ekonomiye sağlanan destek ise 965 milyar lira olarak kayda geçti. Banka ayrıca yılın ikinci çeyreğinde ilave 2 milyar lira serbest karşılık ayırarak, toplam serbest karşılıklarını 4 milyar liraya yükselttiğini açıkladı.

Nakdi kredilerde yüzde 58 artış

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yıllık yüzde 58 artışla 726 milyar lira seviyesine çıkarken, aktif toplamımız ise yıllık yüzde 76 artışla 1,3 trilyon seviyesine yükseldi.” dedi. Üstünsalih açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Katma değer yaratan, üretim odaklı, ülkemiz ihracatını destekleyen ticari müşterilerimize kullandırdığımız krediler ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık yüzde 65 artarak 571 milyar liraya ulaştı. Toplam mevduatlarımız yıllık yüzde 82 artış ile 788 milyar lira seviyesine ulaşarak ana fonlama kalemimiz olmaya devam etti. Ayrıca toplam 125 milyar lirayı aşan kur korumalı mevduat hesapları ürün grubuyla TL birikimlere destek vermeye devam ettik. Böylece TL mevduatlarımız yıllık bazda yüzde 75 artarak 387 milyar lirayı aştı.

Bir sonraki bankacılık mottosuyla her segmentten bankacılık müşterisi için tüm ödeme ve tahsilat süreçlerine kolaylık, hız ve güven kazandıran Vinov çağını başlatan bankamız, bu ekosistemi daha da geliştirecek çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Bu kapsamda, toptan ve perakende satış yapan, bayilik-mağaza ağına sahip işletmeler başta olmak üzere, VakıfBank garantisiyle tahsilat gerçekleştirmek isteyen her büyüklükte işletme ve kuruma yönelik Vinov İşyeri uygulamasını devreye aldık. Güçlü teknolojik altyapımızla müşterilerimize her alanda kolaylık sağlayacak ürünler sunmaya devam edeceğiz.”