Wells Fargo Evden Çalışma Sistemine Geçti

Bankalar hızla koronavirüs tedbirlerini sürdürüyor. Her gün bir banka bu konudaki tedbir kararı ile gündeme geliyor. Wells Fargo da bu bankalardan biri oldu. Banka, evden çalışma sistemine geçti. Açıklamasını ise Salı günü yaptı. Salgının hızla yayılmasına yanıt olarak kendi bünyelerinde yeni bir çalışma şekline başlangıç yaptı. Söz konusu olan çalışma şeklinde Wells Fargo çalışanları mevcut işlerini, müşteriler ile temas bakımından etkileşime girmeyen uzaktan ancak yine etkin bir şekilde sürdürebilecekler.

Wells Fargo’nun çalışanları için almış olduğu evden çalışma kararı tüm birimleri maalesef ki kapsamıyor. Reuters’in gördüğü bir nota göre şube çalışanları, çağrı merkezi ve operasyon merkezi çalışanları ve yöneticileri önemli sayılıyor ve ofislerine rapor vermeye devam edecekler.

Wells Fargo bu kararda istisna içeren departmanların olması gereksinimini ise şu şeklide açıkladı. Operasyonların desteklenmesi, iş sürekliliği planlamalarının sürdürülebilmesi ve müşterilere uzaktan hizmetin mümkün olmadığı bazı departmanların olduğunu vurguladı. Müşteriye dönük olan ve müşteriye dönük olmayan isimleri ile sınıflandırdığı bu kategoriler doğrultusunda kararın uygulanması başlatılıyor.

Sosyal Mesafenin Korunması Önemli

Koronovairüs salgının fiziki temas ile bulaştığı dünya sağlık kurumlarınca netlik kazandı. Salgının yayılma hızını düşürebilmek için sosyal mesafenin korunması hakkındaki tedbirler ise Wells Fargo’dan geldi. Banka personellerinin, mümkün olduğunca, uzaktan çalışması ve müşterilerine hizmet sunması ile sosyal mesafe korunabilecek.  Wells Fargo koronavirüs salgını ile ilgili üzerlerine düşen sorumluluğun farkında olduklarını bildirerek böyle bir uygulamanın, yayılım hızının azaltılmasında yardımcı olacakları görüşünde.

Bakanın evden çalışma politikası sürdürmesinin yanı sıra seyahat konusunda da birtakım önlemleri var. Açıklamalarında; uluslararası ve yurtiçi seyahatlerin kısıtlanması ve evden çalışabilecek çalışanların da teşvik edilmesi de yer aldı.

Wells Fargo bünyesinde yaklaşık 250 bin çalışan var. Wells Fargo İcra Kurulu Başkanı Charlie Scharf Kongre’ye geçen hafta yaptığı açıklamada, yaklaşık 62 bin çalışanının uzaktan çalışmaya başlayacağını bildirdi.