Banka Çağrı Merkezi Personelleri Kendilerini Nasıl Geliştirebilir?

Banka çağrı merkezi eleman alımları kariyer sitelerinin en çok aratılan ve başvuru yapılan ilanlar arasındadır. Bankacılık sektörü içerisinde pek çok pozisyonda alım yapılabilmektedir. Bu pozisyonlardan biri olan çağrı merkezi personelliği için adayların en az lise mezunu da olması yeterlidir. Gerek lise gerek üniversite mezunu olan adaylar, bankacılık sektörü içerisinde çağrı merkezi personeli olarak çalışabilmektedir.

Bankada İşe Alınmak Yeterli Değil

Ancak yapılan banka personel alımı başvurusu sonucunda bir bankada işe başlamak o kişinin meslek hayatı boyunca banka çalışanı olacağı anlamına gelmez. Başka bir deyişle bankada çalışmaya devam etmek için bir takım gerekliliklerin zaman içinde yerine getirilmesi şarttır.

Banka çağrı merkezi personelleri özellikle ilk iş deneyimi olarak bir bankada çalışmaya başlamışlarsa bilmeleri ve yerine getirmeleri gereken çok şey vardır. İş hayatının her alanında geçerli olan devamlılık kuralları bankalar için de geçerlidir.

Peki, bir banka çağrı merkezi elemanı işinde kalıcı olmak ve yükselebilmek için neler yapmalıdır? Banka personelleri de diğer tüm meslek gruplarında olduğu gibi iş yaşamlarının başından itibaren bu yolda nasıl ilerleyeceklerini bilmek durumundadırlar.

Çağrı merkezi personeli olarak bankalarda istihdam edilen yeni elemanlara işe başlamadan önce bir dizi eğitimler verilir. Bu eğitimlerde bankada işe başlayacakları pozisyonda ne gibi görevleri üstlenecekleri, müşterilere hangi hizmetleri verecekleri, nasıl davranmaları gerektiği gibi pek çok konuda bilgiler verilir.

Bankalarda çağrı merkezi elemanı olarak işe başlayanların işlerinde kalıcı olabilmeleri ve hatta yükselebilmeleri için eğer lise mezunu iseler üniversitelerin bankacılık ile ilgili bölümlerinden birine girmeleri gerekir. Başarılı bir kariyere devam edebilmek için bankada olduğu gibi her meslekte eğitim önemlidir. Bankalar sıklıkla kurum içinde çeşitli eğitimler düzenleyerek çalışanlarını bu eğitimlerden haberdar ederler. Bir banka çağrı merkezi çalışanının bu eğitimlere katılması hem kendini geliştirmesi, hem de yöneticilerinin gözüne girmesi için önem taşır.

Bankalar Çalışanlarına Kariyer Fırsatı Sunar

Bankalar genellikle çağrı merkezlerinde ve diğer alt departmanlarda çalışan personelleri için kariyer imkanları sunarlar. Bu imkanlar eğitimler ve seminerlerdir. Seminerlere katılmak da çağrı merkezi personellerinin mesleki sosyal çevrelerinin gelişmesi ve işlerine katkı sağlamaları için önemlidir.

Çağrı merkezi alanında kendini geliştiren ve yükselme hedefi olan personeller bu yönde gereklilikleri yerine getirmeleri halinde yöneticilerinin referans olmasını da sağlarlar. Aynı bankada ya da farklı bir bankada açılan pozisyonlara başvuru yapıldığında eski yöneticinin başvuru sahibine referans olması önemli etki eder.

Hayat boyu eğitim şartı bir banka çalışanı için de her iş alanında olduğu gibi önem arz eder. Kurum tarafından verilen eğitim fırsatlarının yanı sıra kişisel gelişime katkı sağlayacak olan online eğitimlere katılmak da banka personellerinin çalıştıkları kurum veya bir başka kurumda sürekli çalışmalarının garanti altına alınmasının yolunu açar.

Kapalı