DTSO Akbank’ı Fırsatçılık Yapmakla Suçladı

DTSO Akbank’ı Fırsatçılık Yapmakla Suçladı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), koronavirüs salgını ile birlikte yaşanan bu zorlu süreçte iş dünyasının olumsuz yönde etkilendiğini açıkladı. Bazı bankaların da bu durumdan faydalandığını söyleyen Sanayi Odası, Akbank’ı fırsatçılık yapmakla suçladı. DTSO, “İhtiyaç duyanın finansmana erişmekte güçlük çektiği bu kriz döneminde durumdan yararlanan Akbank fırsatçılık yapmaya devam ediyor” dedi.

Akbank Talepleri Olumlu Karşılamıyor

DTSO tarafından suçlanan Akbank için sanayi odası açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Covid-19 salgınından sonra yaşanan sosyal ve ekonomik sorunları minimize etmek amacıyla kamu ve özel bankalar tarafından uygulamaya  başlanan kredi/borç erteleme destekleri iş camiası tarafından büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Ancak odamıza kayıtlı birçok firmanın bankacılık sektöründe karşılaştıkları sorunları çözmek için Akbank’a yapmış oldukları ısrarlı talepler olumlu karşılanmamaktadır.

Birçok firmanın ısrarlarına rağmen kredi/borç erteleme ve yeni kredi kullanma talepleri olumlu karşılanmamıştır. Akbank daha önce yaşanan kriz dönemlerinde de kredi kullanmış müşterilerine kredilerini kapatma konusunda baskı yapmıştı. Akbank kredi/borç erteleme ve yeni kredi açma konusunda gerekli kolaylıkları sağlamadığı gibi, şirketleri grup statüsüne sokarak bir başka şirketle bağlantılı oldukları gerekçesiyle riskli şirket statüsüne almaktadırlar.

Bu ve benzer şikayetlerin sıklıkla iletilmesi üzerine, odamız tarafından yapılan incelemelerde benzer şekilde onlarca başvurunun Akbank tarafından reddedildiği görülmüştür. Söz konusu bu durumu Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) ilettik ve yakın takipçisi olacağız.”

Yapılan suçlamaya yönelik olarak bankadan ise henüz bir açıklama gelmedi.