Merkez Bankası Faiz Kararına İlişkin Açıklama Yaptı

Merkez Bankası Faiz Kararına İlişkin Açıklama Yaptı
Merkez Bankası Faiz Kararına İlişkin Açıklama Yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından faiz kararına yönelik açıklama yapıldı. Faiz toplantısı gerçekleştiren TCMB, son kararını açıkladı. Faiz oranında artışa giden Merkez Bankası, 2 puan artış ile faiz oranını yüzde 17’ye yükseltti.

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz toplantısının ardından, bir hafta vadeli repo ihaleli faiz oranı hakkında açıklama yaptı. Politika faizi olarak da bilinen oran, 200 baz puanlık artış ile yüzde 15 seviyesinden, yüzde 17’ye çıkarıldı.

Merkez Bankası Yazılı Açıklama Yaptı

Alınan kararla ilgili olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yazılı açıklama yaptı. Merkez Bankası’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için 2021 sonu tahmin hedefi göz önünde bulundurularak güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildi. TL’deki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir.”

Vaka Sayıları Belirsizlik Oluşturdu

Açıklamanın devamında pandemi süreci nedeniyle belirsizlik ortamının hakim olunduğuna değinildi. Artan vaka sayıları nedeniyle, iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik yaşandığı ifade edildi. Açıklamanın devamında Merkez Bankası şu ifadelere yer verdi:

“Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler, iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir ancak artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır.

Karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle enflasyonu etkileyen tüm unsurlar ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsenmektedir.”