Santander CEO’su Sergio Rial, gazetecilere, banka personelleri için sosyal mesafe dahil olmak üzere tüm güvenlik önlemlerini alarak yönlendirdiklerini belirtti. Yüksek risk taşıyan gruplarından ofise geri dönmeyeceklerini ve pandemi sonrası evden çalışmanın yeni normal olmayacağını da ekledi.

İşçi sendikası ise 46.348 kişiden yüzde 60’ının Brezilya’ya geri dönmesine karşı çıkıyor.

Sendika başkanı Ivone Silva, Santander’ın diğer tüm bankalardan çok daha farklı bir yol izlediklerini belirtti. Silva, Sao Paulo’da bulunan ve 6.500 çalışanın barındığı merkezi ziyaret ettiğini de ekledi.

Merkezde katların sosyal mesafeyi korumak adına kırmızı noktalar ile işaretlendiğini ve asansörlerin 5 kişi ile sınırlandırıldığını belirtti. Ancak asansör sınırlandırılması nedeniyle lobilerin kalabalık olduğunu da ekledi. Asansör sırasının yaklaşık yarım saat sürdüğünü de vurguladı.

Banka ise bu gibi sorunların üstesinden gelebilmek için çalıma saatlerinin kısaltıldığını bildirdi. Bazı çalışanlar ise koridorda maske takılmadan sohbet edildiği konusunda şikayette bulundu. Brezilya şu ana kadar toplamda 3.460.413 vaka ve 111.189 ölüm bildirdi.