a

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan 300 Milyon Dolarlık Destek!

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan 300 Milyon Dolarlık Destek!
0

BEĞENDİM

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), Asya Altyapı Yatırım Bankası ile yapılan iş birliği doğrultusunda işletmeler için 300 milyon dolarlık destek sağlayacak. Türkiye Kovid-19 Kredi Limiti adı altında onaylanan 300 milyon dolarlık kaynak sayesinde işletmelere üretim ve istihdamı arttırmaları için destek verilmiş olunacak.

Sağlanan bu destek, TKYB tarafından altyapı, ulaşım, enerji, su, sürdürülebilir şehirler, sağlık, bilgi ve iletişim teknolojileri ve imalat sektörleri dahil pek çok sektörde nakit akışını desteklemek adına verilecek. Bu yeni kredi ile birlikte işletmelerin giderler, stoklar veya ticari alacaklar gibi kısa vadeli ödemelerinden kaynaklanan likidite zorlukları aşılmış olunacak.

Konuya yönelik olarak açıklama yapan TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop şu ifadeleri kullandı:

“Bankamız tarafından kalkınma finansmanı kuruluşlarından temin edilen uluslararası kaynaklar, ülkemizin üretim potansiyelinin artırılması ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik faaliyet ve istihdam üzerindeki etkilerinin dengelenmesi için ülke olarak topyekün yürüttüğümüz çabaya destek olacak. Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan temin ettiğimiz bu kredi çerçevesinde bankamız doğrudan büyük işletmelere ve seçilecek aracı finans kuruluşları vasıtasıyla ekonomimizin omurgası olan, salgın nedeniyle mali sıkıntılar yaşayan KOBİ’lere destek sunacak.”

TKYB İstikrarlı Yapısı ile Salgının Etkilerini Bertaraf Ediyor

Kalkınma bankacılığı alanındaki misyonları doğrultusunda, Kovid-19 salgınının ilk etkilerinin görüldüğü günden bu yana uzun yıllardır ilişkide oldukları uluslararası kalkınma finansmanı kuruluşları ile salgınla mücadele kapsamında ayırmış olduğu fonlardan Türkiye’ye yönelik kaynak temin etmek üzere görüşmelere başladıklarını ve bu krediyle ilk sonucu aldıklarını söyleyen Öztop ek olarak şu sözlere de yer verdi:

“Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın, bankamıza sağladığı bu krediyi, salgın nedeniyle gelir ve iş kaybına uğrayan, finansman güçlüğü yaşayan KOBİ’ler öncelikli olmak üzere işletmelere sunarak üretim ve istihdamın istikrarlı çizgiye dönmesini destekleyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Asya Altyapı Yatırım Bankası Yatırım Operasyonları Başkan Yardımcısı Konstantin Limitovskiy ise konuya yönelik olarak şu açıklamayı gerçekleştirdi:

“Türkiye’nin reel sektöre kısa vadeli likidite sağlama çabalarını destekleyen bu proje, içinde bulunduğumuz zorlu dönemde şirketlerin ihtiyaç duydukları finansmana erişimini artırmaya ve tedarik zincirindeki bozulmaların etkilerini azaltmaya yardımcı olacak. Sağladığımız finansman, Türkiye’de ekonomik iyileşme ve uzun vadeli sürdürülebilir kalkınmanın temelini oluşturan KOBİ’lerin direncini artıracak.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.