a

Üç Kamu Bankası Bazı Otomobil Markalarını Kredi Kapsamından Çıkarttı

Üç Kamu Bankası Bazı Otomobil Markalarını Kredi Kapsamından Çıkarttı
0

BEĞENDİM

Türkiye’nin kamu bankaları olarak bilinen Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, bazı otomobil markalarını kredi kapsamlarından çıkarttı. Bankalar konuya yönelik olarak ortak bir açıklama gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen açıklamada kredi kapsamından çıkartılan markaların Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre söz konusu olan otomobil markalarının düşük maliyetli kredi paketlerinin amacına ve kapsamına uygun olarak faaliyet göstermemesi nedeniyle, paket kapsamından çıkarıldığı ifade edildi. Müşterilerin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket edildiği dile getirildi.

Kamu Bankaları Ortak Açıklama Yaptı

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından konuya yönelik olarak ortak açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ülkemizin ihracatının lokomotiflerinden olan Otomotiv Sektörünü ve sektöre bağlı olarak çalışan yan sanayide yerli üretimi desteklemek, bireysel ve kurumsal müşterilerin taşıt alımı için finansman ihtiyaçlarını uygun koşullarda karşılamaları amaçlarıyla 1 Ekim 2019’dan itibaren Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi ürünü müşterilerimize sunulmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirlikleri gerçekleştirilmiş, anlaşmalı firmalardan sıfır km. binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan işbirlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır.

Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu.

Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür.

Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.