a

Yapı Kredi Yeniden CDP Programında Liderlik Kategorisinde

Yapı Kredi Yeniden CDP Programında Liderlik Kategorisinde
0

BEĞENDİM

Yapı Kredi bankası, yeniden dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu olan Karbon Saydamlık Projesi (CDP) Su Güvenliği Programı’nda yer aldı. Banka bu programdan “A-“ notunu aldı ve liderlik kategorisine yerleşti.

Banka tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, son iki senedir CDP Su Güvenliği programında liderlik kategorisinde yer alındığı ifade edildi. CDP Türkiye 2019 Su Lideri ödülüne layık görüldü. Yapı Kredi, İklim Değişikliği Programı’nda ise ‘B’ notunu aldı.

İklim Krizi ve Su Stresi Öncelikli Bir Konu

Konuya yönelik olarak açıklama yapan Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Nurgün Eyüboğlu, “İklim krizi ve su stresi önümüzdeki dönemde özel sektör de dâhil olmak üzere tüm paydaşların dikkatle ele alması gereken, öncelikli bir konu. İklim krizi ve su stresinin insan sağlığı, ekonomi, biyoçeşitlilik, hijyen ve toplumsal düzen faktörleri üzerinde yaratabileceği riskleri yakından takip ediyor, Yapı Kredi olarak hem operasyonel hem de kredilendirme faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkilerimizi etkin bir şekilde yönetiyoruz.” dedi.

Yapı Kredi Bilinçli Bir Şekilde Yönetiyor

Eyüboğlu açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Yapı Kredi olarak yatırım tutarı 10 milyon ABD doları ve üzeri tüm kredi taleplerini Çevresel ve Sosyal Risk Değerlendirme Sistemimiz çerçevesinde değerlendiriyor, bu kapsamda aksiyon planları hazırlıyoruz. Ayrıca her yıl ISO-14046 Doğrudan Su Ayak İzi sertifikasını alıyor ve ISO 14064-1 Sera Gazı Emisyonları Raporlama Standardı’na uygun olarak operasyonel faaliyetlerimizden kaynaklanan sera gazı salımlarımızı hesaplıyor ve doğrulatıyoruz. Bizler, çevre ile uyumlu, toplumun beklentilerini dikkate alan ve gelecek kuşakların ihtiyaçlarını gözeten kurumların uzun dönemli ortak değer yaratabileceğine inanıyoruz. Sürdürülebilirlik anlamında attığımız adımların tümünde ortak fayda ve değere odaklanıyoruz.”

Topluluklar İçin Büyük Bir Risk Oluşturuyor

“Ulusal ve uluslararası düzeyde gelişen trendler, değişen paydaş beklentileri nedeniyle sektörümüzde sürdürülebilirliğin gün geçtikçe daha fazla önem kazandığını görmek bizi sevindiriyor çünkü iklim krizi ve su stresinin dünyamız, işimiz, müşterilerimiz ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklar için büyük bir risk oluşturduğunun farkındayız. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz çalışmalar sayesinde, dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu olan CDP’nin Su Güvenliği programında liderlik bandında yer alan Türkiye’deki tek finans kuruluşu olduğumuz için gururluyuz. Sürdürülebilirlik alanında tüm sektörlere öncü ve örnek çalışmalarımızla, toplumumuz için değer katmaya devam edeceğiz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.