İş Bankası ile WeChat Pay İş Birliği Fiziki POS’a Taşındı

İş Bankası ile WeChat Pay iş birliği 5 yıl öncesinde başlamış ve bu iş birliği doğrultusunda 1,2 milyar kullanıcısı bulunan WeChat Pay ödeme yöntemi sanal POS’lar üzerinden kabul edilmişti. Yeni bir iş birliğine daha imza atan ikili, ödeme yöntemini bu sefer de fiziki üye iş yerlerinin kullanımına taşıdı.

Banka tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, Türkiye’nin turizm gelirleri açısından büyük bir potansiyel teşkil ettiği Çinli turistler için günlük yaşamın önemli bir parçası olarak görülen WeChat sosyal medya uygulaması üzerinden Türkiye’den de ödeme yapılabileceği ifade edildi.

Böylelikle geçtiğimiz 5 yıl içerisinde gerek online turizm hizmetlerine ödeme alt yapısı sunan gerek yerel üreticilere e-ticaret üzerinden Çin pazarına daha kolay satış yapabilme imkanı tanıyan İş Bankası, Türkiye’nin e-ihracat hacmini arttırmaya odaklandı.

Banka, TenPay Payment Technologies Co. Ltd ile yaptığı anlaşma çerçevesinde WeChat Pay kabulünü fiziki üye iş yerlerine taşımış oldu. Çin’in en popüler mobil ödeme yöntemlerinden birisi olan WeChat Pay ödeme yöntemi, sanal POS uygulamasından sonra fiziki POS cihazlarında ve Maximum İşyerim uygulamasında da kabul edilecek. Böylelikle İş Bankası’na ait POS cihazını kullanan 500 binin üzerindeki farklı noktada artık hem TL hem CNY para birimi üzerinden WeChat Pay uygulamasını kullanan turistlerden mobil ödeme kabulü yapılabilir hale gelecek.

İş Bankası GMY Sezen: Geniş Kitlelere Hitap Etmek Zorunluluk Haline Geldi

Konuya yönelik olarak açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, ticarette küreselleşme ve sınırların ortadan kalkması ile birlikte tüm işletmelerin daha geniş müşteri kitlelerine hitap etmelerinin artık bir zorunluluk halini geldiğini söyledi. Sezen açıklamasında şu cümlelere de yer verdi:

“Bu bağlamda, fiziki ve elektronik ticarete bakışımızda sınır ötesi ödemelere ayrı bir önem atfediyor ve her geçen gün elektronik kanallar üzerinden sunduğumuz ödeme çözümlerini zenginleştiriyoruz. Üye iş yeri altyapımızda desteklediğimiz dünyanın farklı yerlerinde geçerli farklı yerel ödeme yöntemleri sayesinde yerel işletmelerimizin hem uluslararası pazarlara açılmalarına destek sağlıyor hem de ülkemize gelen turistleri kendi ülkelerindeki ödeme alışkanlıklarını güvenli ve kolay bir şekilde devam ettirerek alışveriş yapmaya cesaretlendiriyoruz. Bugün İş Bankası fiziki ve sanal POS üye iş yerleri, dünyada geçerli tüm uluslararası kartları ve bunun yanı sıra 53 ülkede geçerli olan, özellikle Avrupa, Çin ve Rusya’da sıkça kullanılan 36 adet alternatif ödeme yöntemini kabul edebiliyor.

Bundan 5 yıl önce başlattığımız WeChat Pay ile ödeme kabulü, yerel işletmelerimizin Çin pazarına erişimini kolaylaştırmak ve e-ihracat gelirlerini artırmaya yönelik olarak WeChat Pay ödeme yönteminin bankamız Sanal POS’larına entegrasyonu şeklindeydi. Bugün ise bu iş birliğini ülkemizin geneline yaygın 500 binin üzerindeki farklı sektörlerde faaliyet gösteren üye iş yerlerindeki fiziki POS’larımıza taşıdık. WeChat Pay ödeme yönteminin İş Bankası sanal ve fiziki POS’larında kabulü sayesinde Çinli misafirlerimiz alışık oldukları WeChat Pay ödeme yöntemi ile daha ülkemize gelmeden uçak bileti alımı ve otel rezervasyonunu yapabiliyor, ülkemize geldikten sonra da, alışverişlerini fiziki POS’larımız üzerinden yine WeChat Pay uygulaması üzerinden güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor.”

Jeff Hu: Çinli Tüketiciler İçin En İyi Kullanıcı Deneyimi

WeChat Pay Bölge Direktörü Jeff Hu ise şu açıklamayı gerçekleştirdi:

“WeChat Pay’in misyonu Çinli tüketicilere sınıfının en iyisi kullanıcı deneyimi ile hızlı ve güvenli bir ödeme hizmeti sunmaktır. Yerel ortaklarla çalışarak Türkiye’deki üye iş yerlerinde WeChat Pay’i etkinleştirmek istiyoruz. Sadece online ödeme yolculuğunu dönüştürmekle kalmayıp aynı zamanda kişisel ödeme senaryolarını da optimize ederek uygun ödeme deneyimini yaratarak genişletmek için Türkiye İş Bankası ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.”