a

İş Yaşamında Terfi Almaya Yardımcı Olan 5 İpucu!

İş Yaşamında Terfi Almaya Yardımcı Olan 5 İpucu!
0

BEĞENDİM

İş yaşamında yer alan herkesin genel olarak kariyer hedefi yükselmek ve hak ettiği maddi ve manevi değere kavuşmaktır. Kariyer alanında yükselebilmek için bireylerin belirli dönemlerde terfi alması gerekir. Bu terfileri almak da sanıldığı kadar kolay değildir. Bir çalışanın terfi alabilmesi için öncelikle bu alanda başarısını tüm takım arkadaşlarına ve özellikle yöneticisine kanıtlaması gerekir. Terfi ile ilgili kararı verecek olan kişi yönetici ve yönetim pozisyonlarında görev alan personellerdir. Dolayısıyla çalışan ve terfi almak isteyen birey hem şirket yetkilileri hem de takım arkadaşları tarafından takdir görmeli, bazı kriterlere sahip olmalıdır.

Bu kriterler; performans, motivasyon, işe sahip çıkma, işi önemseme, işe vaktinde gelme, işle ilgili kendini sürekli geliştirme ve benzer noktalar olarak sıralanabilir. Ancak terfilerde esas kriter bir çalışanın o iş yerine katmış olduğu faydalar, şirket başarısına olan katkıları ve şirketi hem kurum içinde hem de kurum dışında nasıl lanse etmiş olduğudur. Şirketin faaliyet alanı ne olursa olsun bir çalışanın terfi alıp almayacağı çalıştığı şirkete kazandırdıkları ya da kazandırmayı vadettikleri ile ölçülür. Bu sebeplerden dolayı çalışanların terfi alması için dikkat etmesi gereken bazı ipuçları vardır. İş yerinde terfi almanın ipuçları olarak aşağıda belirtilen hususlar çalışanlara ışık tutabilir.

İş Yaşamında Terfi Almanın İpuçları

  • Terfi almayı hak eden çalışanlar belirli bir süredir aynı iş yerinde çalışanlardır. Bu yüzden çalışanların sürekli iş değiştirmemesi gerekir. Şirket yetkilileri, çalışanlarını kısa sürede tanıyamazlar ve onların başarılarını kısa sürede takdir etme durumları da yoktur. Terfi alabilmek için şirketin çalışanı tanıması gerekir. Bu da aynı iş yerinde uzun süre çalışmayı gerektirir.
  • Çalışanlar iş ile ilgili performanslarının ve verimliliklerinin yetkililer tarafından değer görmediğini düşünmeden önce kendi değerlendirmelerini yapmalıdır. Eksik yönlerini farkında olan bir çalışan sürekli kendini geliştirme çabasında olacağından, bu durumun işverenlerin gözünden kaçması küçük ihtimaldir.
  • Şirketlerde terfi almak isteyen personellerin gösterdikleri başarıları not alması ve listelemesi işe yarayacaktır. Bu hem kendi performanslarını görmeleri, hem de terfi isteyecekleri dönemde şirket yöneticilerine sunmaları açısından önemlidir.
  • İş hayatında terfi almanın bir sebebi de çalışanların birlikte çalıştığı takıma ne kadar yararlı olabildiğidir. Bu sebeple takım çalışmasına önem verilmeli ve elden gelenin en iyisi sergilenmelidir.
  • Şirket yöneticileri birlikte çalıştıkları personellerin başarılı olmasını ister. Çünkü bu, o şirketin genel başarısı demektir. İş yerinde terfi almanın yolları arasında çalışanların yöneticileri ile kariyer hedeflerini her fırsatta paylaşması ve yöneticilerinin tecrübelerinden faydalanması, fikir alması da vardır.
  • Aslında personel alımı duyurularında aranan özellik ve niteliklere tamamen uyan bir çalışanın terfi alması da belli bir süre kaçınılmaz olur. Bu kriterler hem şirkete, hem de çalışanların kariyerine yarar sağlar. Bu yüzden iş ararken becerilere ve yetkinliklere uygun pozisyonlara başvuru yapmak püf noktasıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.