a

Terfi İstemek İçin Ne Kadar Uygunsunuz?

Terfi İstemek İçin Ne Kadar Uygunsunuz?
0

BEĞENDİM

Terfi zamanı geldiği zaman pek çok kişi bu konuyu patronuna dile getirmek ister fakat nasıl konuşması gerektiğini bilmediği için çekinir. Çekinmenize sebep olmadan patronunuzdan ya da yöneticinizden terfi istemenizin yolları bulunuyor. Terfi alabilmek için sürekli mesaiye kalmanız, bütün işleri bitirmeniz ya da çok çalışıyor olmanız yetersiz kalabilmektedir.

Terfi Almak İçin Yeterli Misiniz?

Terfi talebiyle patronunuzun yanınıza gidecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da bulunuyor. Bunlardan ilki kişisel SWOT analizi yaparak iş yaşamınızdaki kimliğinizi tanımaktan geçiyor. Kariyer hedeflerini bilmeniz bu noktada önem kazanıyor. Eğer başarılı bir kariyer hayatı ve hedeflerinizi adım adım yerine getirmek istiyorsanız, SWOT analizinin faydasını görebilirsiniz. Bu analizi yaparken hem güçlü ve zayıf yanlarınızı görebilecek hem de kariyerinizdeki fırsatları, tehlikeleri ve engelleri görebileceksiniz. Bu analizin terfi istemenizdeki etkisi ise terfi istediğiniz pozisyona uygun olup olmadığını görmenizi sağlamasıdır. Bu analizi yaparken objektif olmanız önemlidir. Yanlış bir SWOT analizi yapmak sizi ilerletmeyecektir. Bu analizi yaparken kendinize bazı soruları sorabilirsiniz. Bu sorular “Yaşam ve kariyer değerleriniz neler? Vazgeçemeyeceğin bir şey ya da şeyler var mı? Varsa bunlar neler? Hedefindeki iş yaşamı nasıl? İleride nasıl bir iş yapmak istiyorsun? Güçlü ve zayıf yönlerin neler? Kabiliyetin var mı? Varsa ne? Hedefine ulaşmak için hangi fırsatları değerlendirirsin? Kendini geliştirmek için gereken destek ne? Gelişimindeki tehditler neler? Gelişme sağlarken hangi fırsatlardan yararlanabilirsin?” Terfi istemeden önce bulunduğunuz sektördeki gelişmelere hakim olmanız da oldukça önemlidir. Bu nedenle sektörünüzle ilgili olarak sürekli araştırmalı, gündemi takip etmelisiniz.

Gelişen teknolojiyle birlikte, sektörlerin büyük bir bölümü etkilenmektedir. Sizin sektörünüzün teknolojiden ne kadar etkilendiğini gündemi takip ederek, yaşanan yenilikleri ve iş dünyasındaki gelişimleri yalnızca araştırarak öğrenebilirsiniz. Terfi yapmadan önce mutlaka terfi isteyeceğiniz zamana kadar gerçekleştirmiş olduğunuz başarıları bir liste haline getirmeniz gerekiyor. Size verilen görevleri, bu görevlerden sonraki performans notlarınızı, yöneticiler tarafından verilen işleri, projeleri ya da görevleri kapsayan ve bunlara ait başarılarınızın yer aldığı bir liste olmalıdır. Terfi isterken bu listeyi, patronunuza vermeniz, terfi almanızı kolaylaştıracaktır. Terfi istemeden çalışma hayatında, ekip çalışmasına ne kadar uyumlu olduğunuzu keşfetmelisiniz. Takım çalışmasına uyumlu kişiler, patronların gözünde ön plandadır. Patronunuza kolay çözüm üreten ve zamanı verimli kullanan bir çalışan gibi görünmek istiyorsanız, iyi bir takım oyuncusu olmanız gerekiyor. Her zaman için iş yerinin bir parçası olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.